Dan žena
Neostvarena ženska prava
Akcija će se održati pod nazivom Neostvarena ženska prava - dug države ženama
Ženska mreža Hrvatske na konferenciji za novinare govorit će o prosvjednoj akciji koju organiziraju 8. ožujka, na Međunarodni dan žena, javlja HTV
Akcija će se održati pod nazivom Neostvarena ženska prava - dug države ženama. Predstavit će i svoje zahtjeve koje će predati predstavnicima Vlade i Sabora za vrijeme akcije.
Da je prosvjed nužan govore i podaci UN-a. Čak 36 zemalja svijeta tretira žene kao građane drugog reda. U izvješću međunarodne organizacije za ljudska prava Equality Now (Jednakost sada) stoji da tih 36 zemalja nisu opozvale diskriminirajuće zakone protiv žena, vezane uz brak, ekonomski i osobni status, te djela nasilja uključujući i silovanje.
Žene ne smiju voziti aute
O tom se izvješću raspravlja u sjedištu UN-a u New Yorku gdje se održava konferencija Komisije za status žena. Na njoj se razmatra i napredak u provedbi ciljeva za postizanje jednakosti žena. Obvezu ukidanja zakona koji diskriminiraju žene prihvatilo je 189 zemalja na povijesnoj konferenciji u Pekingu 1995.
Izvješće ističe kako je alarmantno da mnoge zemlje, uključujući Alžir, Izrael, Japan, Mali, Sudan, Tanzaniju i Jemen, ne žele ukinuti zakone koji ženama daju drugorazredni status u braku. Ti zakoni uključuju nejednaka prava u braku i kod razvoda, propisuju skrbništvo muškaraca nad ženama, dozvoljavaju poligamiju i od žena traže poslušnost.
U Singapuru, primjerice, zakon dopušta da muž siluje suprugu ako je starija od 13 godina, a u Iraku zakon traži da žena ima odobrenje supruga za dobivanje putovnice. U Izraelu, vjerski zakon priječi da žena dobije rastavu ako joj muž ne daje suglasnost, dok je u Saudijskoj Arabiji ženama još zabranjena vožnja.
Za ubojstvo žene samo dvije godine zatvora
Jednakost sada zabrinuta je i što su mnoge zemlje napravile samo kozmetičke izmjene zakona. Tako je, primjerice, Sirija izmijenila zakon o ubojstvu žena zbog obrane časti obitelji, ali je propisala kaznu od samo dvije godine zatvora. U Indiji su pak izmijenjeni neki zakoni o bračnom nasilju, ali je silovanje u braku i dalje nekažnjivo.
Za prava žena ne brinu se ni razvijene zemlje. Tako američki zakon o imigraciji i nacionalnosti postavlja različite uvjete za majke i očeve kod traženja državljanstva za njihovu djecu rođenu izvan braka u inozemstvu, a japanski zakon samo od žena traži da čekaju šest mjeseci od rastave prije novog braka
Vezane vijesti
-
Ženska mreža Hrvatske pozvala je Vladu u ponedjeljak, u povodu Međunarodnog dana žena, da hitno donese novi Nacionalni plan za ravnopravnost spolova kako bi spriječila diskriminaciju i pogoršanje položaja žena.
-
Premijer Andrej Plenković izrazio je u četvrtak, na Međunarodni dan žena, uvjerenost da će se Istanbulska konvencija za dva tjedna naći na Vladinoj sjednici, nakon čega će biti upućena u Hrvatski sabor na ratifikaciju.
-
Predsjednik SDP-a Davor Bernardić u srijedu je s riječkog Korza pozvao premijera Andreja Plenkovića i HDZ da svoju potporu borbi za prava i položaj žena ne iskazuju samo deklarativno, nego i konkretno
-
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!