Hrvatska zbog diskriminacije romskih učenika mora platiti 77.500 eura
Općinski sud u Čakovcu je 2002. godine odbacio njihovu tužbu, a Ustavni sud je pet godina kasnije zaključio da su romska djeca u posebne razrede smještena jer nisu dovoljno dobro poznavala hrvatski jezik
Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu osudio je Hrvatsku zbog diskriminacije romskih učenika iz Međimurja. Hrvatska će zbog toga morati platiti novčanu kaznu od ukupno 77.500 eura.
Svaki od 15 romskih učenika zbog diskriminacije dobit će 4.500 eura, a Hrvatska mora platiti i 10.000 eura za sudske troškove. Naime, Sud za ljudska prava zaključio je kako nije bilo opravdano smještanje romskih učenika u posebne razrede tijekom osnovnoškolskog školovanja.
Također je odlučeno kako su u Hrvatskoj prekršena njihova prava na pošteno suđenje, s obzirom da je Ustavni sud čak šest godina odlučivao o tužbi! Pripadnici romske manjine iz Orehovice, Podturena i Trnovca u Međimurju tužili su 2002. svoje osnovne škole za rasnu diskriminaciju i kršenje prava na školovanje.
Općinski sud u Čakovcu je 2002. godine odbacio njihovu tužbu, a Ustavni sud je pet godina kasnije zaključio da su romska djeca u posebne razrede smještena jer nisu dovoljno dobro poznavala hrvatski jezik. No, Europski sud za ljudska prava odlučio je da hrvatske vlasti nisu dovoljno vodile brigu o njihovim potrebama.
Vezane vijesti
-
Sud je u presudi ipak priznao Hrvatskoj određene napore u osiguravanju školovanja romskih učenika
-
U sinoćnjoj pucnjavi u romskom naselju Parag jedna je žena preminula od zadobivenih ozljeda, pet je osoba s prostrijelnim ranama u Županijskoj bolnici Čakovec, a tri su osobe uhićene, među kojima je i ona koja je pucala, rečeno je na konferenciji za novinare Policijske uprave međimurske.
-
Romska djeca u zemljama zapadnog Balkana pohađaju školu više nego ikada prije, ali kada dostignu radno sposobnu dob i dalje zaostaju za svojim vršnjacima, a posebice se to odnosi na žensku djecu, doznaje se u ponedjeljak iz istraživanja UN-ovog Fonda za razvoj (UNDF) i Svjetske banke (WB) provedenog 2017.
-
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!