Događaji

Prijeti ekološka katastrofa?

Potonula naftna platforma u Meksičkom zaljevu

Potonula naftna platforma u Meksičkom zaljevu

Ekipe stručnjaka morat će zatvoriti izvor nafte pod vodom.


Potonuće naftne platforme Deepwater Horizon koja je potonula nakon što je preko 24 sata gorjela u Meksičkom zaljevu moglo bi izazvati veliku ekološku katastrofu, a sudbina 11 nestalih radnika nije dobra, javljaju agencije.

Platforma se zapalila u noći s utorka na srijedu, a nije ju bilo moguće ugasiti sve dok ju nije ugasio sam zaljev. Potonula platforma mogla bi u more poslati preko 300.000 galona sirove nafte dnevno, a potencijala ekološka katastrofa prijeti ako nafta dođe do obale američke savezne države Louisiane, udaljene 80 kilometara.

Veliko područje pretrage

Spasioci i dalje pretražuju područje od gotovo 1.000 kvadratnih kilometara mora, pokušavajući iz zraka ili s brodova i čamaca pronaći 11 radnika s platforme koje se nije moglo evakuirati i čija je sudbina i dalje neizvjesna. Jedan rođak rekao je da je obiteljima javljeno kako se ne trebaju previše nadati. Američka Obalna straža pronašla je dva čamca za spašavanje, ali u njima nije bilo nikoga. Preko 100 drugih radnika evakuirano je s platforme, a četvorica su teško ozlijeđeni.

Službe za spašavanje pokušavale su ugasiti požar, jer su se bojali da bi se moglo dogoditi ovo što se dogodilo. Potonula naftna platforma predstavlja sasvim drukčiju opasnost, jer je curenje nafte puno vjerojatnije. Procjenjuje se da bi izvor koji se bušilo u more mogao slati do 336.000 galona nafte dnevno, iako se ne zna istječe li nafta u zaljev.

Potencijalna šteta

Nafta će počiniti puno manje štete na otvorenom moru nego ako dođe do kopna. Do kopna sigurno neće doći još nekoliko dana, čak i ako curi iz izvora, a u najgorem slučaju, trebalo bi mjesec dana curenja da se ponovi katastrofa Exxona Valdeza iz Aljaske.

Ekipe stručnjaka morat će zatvoriti izvor nafte pod vodom. Tvrtka BP, koja je vodila platformu, poslala je četiri zrakoplova koji mogu dostaviti kemikalije koje razgrađuju naftu, te 32 plovila, među njima i veliki brod koji dnevno može usisati 171.000 barela nafte.


Reci što misliš!