Događaji

Dosad se izlilo 15 milijuna litara nafte

Nafta u Meksičkom zaljevu i dalje curi

Nafta u Meksičkom zaljevu i dalje curi

Britanska naftna kompanija BP je jučer objavila da će otvor na dnu Meksičkoga zaljeva iz kojega svaki dan u more iscuri 800.000 litara nafte pokušati začepiti novom, manjom kupolom. Istovremeno, vođe triju tvrtki su se počeli međusobno optuživati za odgovornost za nastalu ekološku katastrofu.

Pokušaj zatvaranje izvora curenja na dubini od 1.500 metara je u nedjelju propao nakon što su 100 tona teškoj kupoli zasmetali ledeni kristali. Kupola je postala lakša od vode te nije pravilno "sjela" na dno, a nakon toga su kristali začepili otvor na vrhu kupole kroz kojega se trebala povući cijev do tankera na površini koji bi povlačio oko 85 posto nafte koja iscuri u more.

Dosad se izlilo 15 milijuna litara nafte

BP je odlučio ponoviti postupak ovoga puta s lakšom kupolom koju će spustiti na dno s već prikopčanom cijevi. Kroz cijev će puštati toplu vodu i metanol kako bi spriječili ponovnu kristalizaciju. Nova, manja kupola ima promjer 1.2 metra i visoka je 1,5 metara.

Prema proračunima, od 20. travnja se u more izlilo oko 15 milijuna litara nafte. BP je dosad za spašavanje i akcije sprječavanja daljnjeg širenja naftne mrlje uložio 350 milijuna dolara, a predviđeni konačni troškovi prelaze više milijardi dolara.

Nafta prijeti Floridi i Teksasu

Potpredsjednik BP-a, Kent Wells je u Houstonu naglasio da se radi u najvećem izlijevanju nafte u povijesti SAD-a, te u povijesti svjetske naftne industrije. BP provodi akcije spašavanja na više nivoa. Robotske podmornice "pucaju" u izvor nafte posebnim kemikalijama za raspršavanje nafte, za što je dozvolu dala Agencija za zaštitu okoliša, iako je naglašeno da su nepoznate posljedice tih kemikalija na okoliš. Jedna od opcija koje dolaze u obzir je i cementiranje naftne rupe.

Uz sve napore da se katastrofa smanji, ugroženi su stanovnici obalnih saveznih država Louisiana, Mississippi i Alabama, ali i Teksasa i Floride. Nafta je već prodrla i da zapadnoga toka rijeke Mississippi te otoka Dauphin na istoku koji je samo pet kilometara udaljen od obale Alabame.

Tvrtke prebacuju odgovornost

Helikopteri su jučer na području Grand Isle u Louisiani dovezli vreće pijeska koje će biti postavljene na obalni rub jer na tome području počinje veliko močvarno područje Louisiane. Grand Islu su okupirali vojnici i strojevi koji grade pregradu kojom bi spriječili prodor nafte. Voda se crpi iz rijeke Mississippi i baca u deltu te se na taj način pokušava udaljiti dotok morske vode koja je zagađena naftom.

Danas će se održati dva senatska odbora te jedan odbor kongresa na kojem će se raspravljati o ekološkoj katastrofi u Meksičkom kanalu te odgovornosti za nju. Predstavnici BP-a za katastrofu optužuju tvrtku Transocean koja je vlasnik platforme na kojoj je došlo do eksplozije. Naravno, Transocean optužuje BP koji je korisnik platforme te tvrtku Halliburton koja je zadužena za cementnu zaštitu naftne bušotine. Iz Halliburtona tvrde da je cementiranje dovršeno prije eksplozije te da je posao obavljen prema svim predviđenim standardima. Sve tri tvrtke platili su svoje "istražne timove" koji dokazuju da upravo oni ne snose odgovornost za najveću ekološku katastrofu na tom dijelu svijeta.


Reci što misliš!