Novac kao samoposluga
Korupcijskim aferama država oštećena za 1,7 milijardi kuna
Državi i državnim tvrtkama korupcijskim aferama napravljena je šteta od 1,7 milijardi kuna. Prema pisanju Novog lista samo u istražnim postupcima pokrenutim u najvažnijim antikorupcijskim akcijama posljenjih godinu dana, šteta za koju uskočki tužitelji procjenjuju da je napravljena penje se na gotovo 1,4 milijarde kuna. Novcem od šteta u antikoruptivnim akcijama moglo bi se dva puta otplatiti godišnje troškove glavnice zajmova od međunarodnih organizacija.
Najveća šteta dosad je evidentirana u istrazi za prodaju jeftine struje TLM-u, u kojoj je HEP oštećen za 600 milijuna kuna. Potom je na redu istraga malverzacija u Podravci, čija se šteta procjenjuje na 350 milijuna do pola milijarde kuna. Zatim HPB u kojem se radi oko 330 milijuna kuna napravljene štete.
Potom su malverzacije u HAC-u, HŽ-u, Đakovštini, u MORH-u i Brodosplitu, u kojima se zajedno skupilo oko stotinu milijuna kuna štete. Daimlerovi vatrogasni kamioni, koji su pretplaćeni za 200 milijuna kuna. Potom 80 milijuna kuna neprikupljenih komunalnih naknada od Tržnica Rijeka kojima se sad bave osječki tužitelji, šteta u recentnim antikoruptivnim akcijama penje se na gotovo 1,7 milijardi kuna.
"Nema sumnje da su ti iznosi tek vrh ledenog brijega. U tome leži tajna zbog koje su zemlje s nižom stopom korupcije, dakle uređene zemlje, toliko bogatije od onih u kojima korupcija cvjeta. Nažalost, bojim se da su ukupne izravne korupcijske štete u Hrvatskoj daleko veće. Naši dužnosnici i javni službenici još uvijek doživljavaju novac poreznih obveznika kao samoposluživanje. Naše institucije su prilično krhke i vrlo lako pucaju pod političkim pritiskom, ali posljednje akcije ipak pokazuju da politika nije nužno jača od pritiska javnosti", rekao je Zorislav Antun Petrović, predsjednik Transparency Internationala Hrvatska.
Vezane vijesti
-
Zbog izvlačenja 35.5 milijuna kuna iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u tzv. aferi Remorker na osam godina zatvora na zagrebačkom Županijskom sudu u srijedu je nepravomoćno osuđen bivši čelnik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadan Vidošević.
-
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica izjavio je u srijedu da u Ministarstvu ne mogu biti u potpunosti zadovoljni s izvješćem GRECO-a i poručio da su potrebni zakoni u proceduri pa će iduće izvješće GRECO-a, gdje će sve te preporuke biti ispunjene, biti puno bolje.
-
Premijer Andrej Plenković referirao se na slučaj bivšeg ministra Tomislava Tolušića koji je navodno pod istragom, poručivši da on nije glasnogovornik policije, Uskoka ni DORH-a te je pozvao institucije poput OLAF-a i DORH-a da "izvole stati pred mikrofone" i objasniti o čemu se radi.
-
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda produljio je u petak za mjesec dana istražni zatvor bivšoj ministrici i njezinim suosumnjičenicima u aferi Softver u kojoj ih se sumnjiči da su nezakonitostima s novcem iz EU fondova oštetili EU i RH za 1,8 milijuna eura.
Izdvojeno
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
Reci što misliš!