Opasna alga
Jadranu zaprijetila opasna alga
Za razliku od Taxifolije, čije je uklanjanje moguće jedino na malim površinama, Racemosu čim dosegne 10 metara četvornih, nemoguće je uništiti
Nakon opasne alge Caulerpe taxifolije, Jadranu je zaprijetila nova, još opasnija alga, Caulerpe racemosa. Stručnjaci kažu da je napravila pravu invaziju na naš jadranski prostor te da su do sada pronašli više od 90 njezinih staništa duž čitave obale, prenosi net.hr.
Za razliku od Taxifolije, čije je uklanjanje moguće jedino na malim površinama, Racemosu čim dosegne 10 metara četvornih, nemoguće je uništiti.
Voditelj Projekta praćenja, nadzora, širenja i uklanjanja invazivnih alga roda Caulerpa dr. Ante Žuljević sa splitskog Instituta za oceanografiju upozorava kako je Caulerpa racemosa I teško uočljiva, pa je zbog toga njezino uklanjanje puno teže. Gusta naselja Racemose potpuno prerastaju sve autohtone nepokretne životinjske organizme i alge koji su do njezina dolaska nastanjivali morsko dno.
"Ispod spleta alge povećava se potrošnje kisika, što je smrtonosno za većinu organizama, pa se bioraznolikost morskog dna drastično mijenja. Taxifoliji, koja se širi ljudskim djelovanjem, a jedino stanište joj je u Starogradskom zaljevu, ne pašu niske temperature mora, pa je uz akcije čišćenja i zimske temperature s područja Malinske nestala. S Racemosom to nije slučaj: ona je znatno otpornija na niske temperature, pa je ima i u Vrsaru (gdje se temperature mora zimi spuste i ispod sedam stupnjeva), širi se velikom brzinom, a nema naznaka smanjenja", pojasnio je dr. Žuljević za Slobodnu Dalmaciju.
Nova opasna alga, kaže on, širi se morskim strujama, te pogubno djeluje na ekosustav podmorja. U svim područjima na kojima je pronađena - Racemosa se i održala, a akcije čišćenja provode se jedino na područjima od iznimne biološke i kulturne vrijednosti - na ulazu u Veliko jezero Nacionalnog parka na Mljetu.
"Kad alga Caulerpa racemosa prekrije morsko dno, to izgleda kao tepih od mahovine, koji se blago odvaja od dna", opisuje tajnik udruge Bios i profesionalni ronilac Duško Dančuo.
Net.hr/ezd
Vezane vijesti
-
Švora je desetak godina plivala u sjevernom Jadranu, ali je 2014. uginula od starosti. Od tada pripadnika njezine u vrste u hrvatskom moru nema, kao što ih dugo nije bilo ni prije nje.
-
Hrvatski znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković i Instituta za oceanografiju i ribarstvo uspješno su verificirali atmosferska polja čija je razlučivost prikladna za klimatski model Jadrana, i te rezultate objavili u vodećem svjetskom časopisu za razvoj modela u geoznanostima 'Geoscientific Model Development', priopćeno je s Ruđera.
-
Seizmološka služba RH izvijestila je u nedjelju o prilično jakom potresu magnitude 4.2 prema Richteru koji se dogodio u podmorju sjevernog Jadrana uz talijansku obalu, a osjetio se i u Istri.
-
Ministri vanjskih poslova Slovenije, Hrvatske i Italije potpisali su u srijedu na Brdu kod Kranja zajedničku izjavu o zaštiti sjevernog Jadrana, nakon plenarnih razgovora o zajedničkoj suradnji na tom području.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!