Događaji

Otkazani letovi

Sud odbio zahtjev Croatia Airlinesa, štrajk je zakonit

Sud odbio zahtjev Croatia Airlinesa, štrajk je zakonit

Prosvjednici smatraju da imaju osnove za podizanje kaznene prijave protiv predsjednika uprave CA Ivana Mišetića

Štrajk Sindikata kabinskog osoblja u zrakoplovstvu, koji je započeo jutros u šest sati, otežava zrakoplovni promet, zbog čega su otkazani svi letovi za Beč, Podgoricu, Prištinu, Zadar i Pulu,a njime će do kraja štrajka biti pogođeno 24.000 putnika, javio je Croatia Airlines.

Izravna šteta zbog "operativnih razloga odvijanja prometa u ovim uvjetima, kao i otkazivanja putovanja i skrbi o putnicima, na razini četiri dana iznosi 29,000.000 kuna", a "putnici s izravnih međunarodnih letova iz jadranskih zračnih luka do krajnjih će odredišta biti prevezeni preko Zagreba, čime će im biti produženo vrijeme putovanja", javlja kompanija.

"Croatia Airlines dužan je plaćati i troškove prihvata i otpreme zrakoplova kao da se redovno leti. Također, Croatia Airlines plaća troškove hotelskog smještaja za posade koje su trebale letjeti, a ostale su prizemljene. Štrajk izaziva golemu štetu hrvatskom turizmu i ruši ugled Republike Hrvatske kao izrazito turističke zemlje. Trpe i jadranski hoteli kojima su turisti otkazali rezervacije zbog nemogućnosti da stignu do svojih odredišta. Zračne luke gube prihode od putničkih taksi, a kontrola leta prihode od terminalnih naknada", navodi kompanija.

Poletjeli neki od zrakoplova

Dodaje se kako su, unatoč štrajku, danas iz Zagreba poletjeli zrakoplovi za Zürich, Kopenhagen, London, Frankfurt, Amsterdam, Pariz, Bruxelles i München, domaći letovi iz Splita i Dubrovnika te iz Sarajeva i Skopja za Zagreb.

Croatia Airlines će od danas do kraja štrajka na internetskim stranicama objavljivati listu planiranih letova u vrijeme štrajka. Putnicima i korisnicima usluga na raspolaganju je besplatni telefon 0800 7777 za pozive iz Hrvatske i telefon Kontakt-centra (+385 - 1) 6676 555 na kojima se mogu dobiti detaljnije informacije o letovima i uvjetima putovanja tijekom štrajka.

Članovi Sindikata kabinskog osoblja zrakoplova danas su započeli svoj četverodnevni štrajk, okupivši se ispred upravne zgrade Croatia Airlinesa u Buzinu. Štrajk bi trebao ukazati na loše upravljanje zrakoplovnom tvrtkom i nepoštovanje zakonskih prava osoblja.

Oko 130 članova Sindikata okupilo se ispred upravne zgrade, a podršku su im pružili i kolege piloti. Svoje mišljenje o upravljanju Croatia Airlinesom iskazali su natpisima kao "Leti, leti, leti... uprava", "Prizemljite upravu da bi avioni letjeli" i "USKOKnite malo i kod nas".

Zahtjevi

Sindikat navodi kako je bio prisiljen na štrajk jer od kraja prošle godine s upravom kompanije ne uspijeva sklopiti dogovor o uvjetima potpisivanja kolektivnog ugovora. Ključni zahtjevi vežu se za potpisivanje zakonom propisanih nematerijalnih prava, navodi Sindikat.

Za ispunjavanje tih prava Croatia Airlines bi trebao zaposliti 20 novih stjuardesa ili restrukturirati kompaniju tako da višak administrativnog osoblja uposli u tom sektoru, no uprava tvrtke to čvrsto odbija.

Sindikati navode kako je tvrtka svoj odnos prema radnicima pokazala angažiranjem stjuardesa ČSA, BH, Dubrovnika i Adria Airlinesa tijekom štrajka. Naime, radije će platiti tuđe nego vlastite radnike, ističu prosvjednici.

Dopredsjednik Sindikata kabinskog osoblja zrakoplova Hrvoje Humek kaže kako su uvjeti rada u kompaniji nemogući. Ističe kako njegov kolega radi do 20 sati, a kada sleti mu jave da drugi dan radi ponovno ujutro od 8, iako je trebao raditi popodne. Kaže kako ne traže veće plaće, nego bolju organizaciju rada.

Kaznena prijava protiv Mišetića?

Pritom demantiraju i podatke s kojima uprava izlazi u javnost. Primjerice, ona tvrdi da se na račun štrajka stvara gubitak od milijun dolara dnevno. Da tvrtka toliko zarađuje, ne bi bila u gubicima, odgovaraju njezini zaposlenici koji su spremni ustrajati na štrajku do njegova kraja u utorak u 6 sati ili eventualne sudske zabrane štrajka.

Prosvjednici smatraju da imaju osnove za podizanje kaznene prijave protiv predsjednika uprave CA Ivana Mišetića, koji je štrajk proglasio ilegalnim. Mišetić je time prejudicirao sudsku presudu, navodi sindikat.

Putnike koji će zbog štrajka otežano putovati, Sindikat kabinskog osoblja zrakoplova moli za razumijevanje dodajući da se štrajkom bori i za njihovu veću sigurnost te bolju uslugu tijekom leta.

Sud odbio zabranu štrajka

Općinski sud u Velikoj Gorici je danas odbio zahtjev Uprave Croatia Airlinesa da se štrajka zabrani. Zahtjev za zabranom štrajka i naknadom štete je podnio predsjednik Uprave Croatia osiguranja Ivan Mišetić, ali je sud takav zahtjev proglasio neosnovanim, a štrajk zakonitim.


Reci što misliš!