Zaštita nepušača
Zabranjeno pušenje i u Srbiji: Prvi dan prošao bez kršenja zakona
U Srbiji danas puši oko 34 posto odraslog stanovništva. Svake godine od bolesti koje izaziva duhanski dim u Srbiji umre oko 16 tisuća ljudi
U Srbiji je od 11. studenog pušenje zabranjeno pušenje na javnim mjestima. Pušiti će se smjeti samo kod kuće, na ulici i u posebno obilježenim pušačkim kafićima i restoranima. Kazne za kršitelje zakona kreću se od 5000 dinara (oko 350 kuna) do milijuna dinara (oko 70 tisuća kuna).
Najvišim kaznama od pola milijuna do milijun dinara kažnjavat će se pravne osobe, dok odgovornim osobama i ravnateljima ustanova u kojima je od danas zabranjeno pušenje biti kažnjavane s 30 do 50 tisuća dinara, odnosno od dvije do tri i pol tisuće kuna. Kako javljaju srpski mediji, na ulicama gradova i teresama kafića danas se može vidjeti velik broj građana. Inspekcije još nisu ulovile niti jednog kršitelja zakona.
"Čak 74 posto nepušača u Srbiji u svom organizmu ima nikotin, a 76,9 posto djece u Srbiji živi u domu u kojem drugi puše u njihovom prisustvu. To je nedopustivo", kaže predsjednica Republičke komisije za prevenciju upotrebe duhana Srmena Krstev.
Krstev ističe kako zakon o zabrani pušenja nije donesen da bi se smanjio broju pušača, već da bi se zaštitili nepušači. Stoga je firmama dozvoljeno urediti posebnu prostoriju za pušenje svojim zaposlenicima koji uživaju u duhanskom dimu. Pušenje je apsolutno zabranjeno u zdravstvenim i prosvjetnim ustanovama, državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, u ustanovama dječje i socijalne zaštite, kulturnim institucijama, sportskim objektima, medijskim kućama, na mjestima gdje se održavaju različita okupljanja građana...
U Srbiji danas puši oko 34 posto odraslog stanovništva. Svake godine od bolesti koje izaziva duhanski dim u Srbiji umre oko 16 tisuća ljudi.
Vezane vijesti
-
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ocijenio je u utorak kako bi Srbija za Europsku uniju bila "šampion" ukoliko bi uvela sankcije Rusiji i priznala neovisnost Kosova, jer bi joj Bruxelles priznao napredak u procesu eurointegracija.
-
Ministarstva pravde i unutarnjih poslova Vlade Srbije najavila su u subotu žalbu Interpolu nakon vijesti da je ta međunarodna policijska organizacija ukinula tjeralicu protiv kosovskog premijera Ramusha Haradinaja, raspisanu po nalogu Odjela za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.
-
Viši sud u Valjevu rehabilirao je nekadašnjeg četničkog zapovjednika iz Drugog svjetskog rata Nikolu Kalabića, javljaju danas beogradski mediji.
-
Srbijanskom Ministarstvu prosvjete, Odboru za obrazovanje, predsjedništvu Srpske akademije nauka (SANU) i sveučilištima diljem Srbije predana je peticija za reviziju nastave Darwinove teorije evolucije, objavili su mediji u petak
Izdvojeno
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Zavezanih ruku i s trakama preko usta ukazali na kršenje životinjskih prava
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.