Događaji

Što je istina?

Zemljište na Višnjiku: Grad Zadar nema račune, Livaković se predmeta ne sjeća

Zemljište na Višnjiku: Grad Zadar nema račune, Livaković se predmeta ne sjeća

Vrančić dodaje da će Grad isplatiti svaku naknadu vlasnicima koji sudski dokažu da nisu isplaćeni pri deposedaciji, ali da bez toga on jednostavno ne može ništa

Zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić potvrdio je 'Slobodnoj Dalmaciji' da u gradskoj upravi nemaju račune ni uplatnice koje bi dokazivale da je 58 vlasnika deposediranog zemljišta na Višnjiku dobilo naknadu.

Vrančić niti nije zadužio nekog od zaposlenika gradske uprave da u Povijesnom arhivu pokuša pronaći uplatnice koje bi poslužile kao dokaz da su vlasnici krajem 80-ih godina obeštećeni, piše 'Slobodna Dalmacija'.

- Točno je da mi nemamo račune i da nisam dao nalog za traženje uplatnica, ali postoji rješenje o deposedaciji i sporazumi o naknadi.

Pitanje je i ovo: kada bih želio vjerovati bivšim vlasnicima zemljišta da nisu dobili naknadu, na temelju kojeg dokumenta ću im platiti zemljište, a da pritom ne prekršim zakon?!

Osim toga, ako je točno da nisu isplaćene naknade, je li logično da netko 1986. godine potpiše sporazum o naknadi i da onda nikada više ne pita što je s njegovim novcem, da ne podnese nikakvu požurnicu, pita se gradonačelnik Vrančić dodajući da je stanje zemljišnih knjiga takvo da su privatni vlasnici i danas upisani na prometnice, trgove i cijela gradska naselja koja su izgrađena tko zna kada.

Vrančić dodaje da će Grad isplatiti svaku naknadu vlasnicima koji sudski dokažu da nisu isplaćeni pri deposedaciji, ali da bez toga on jednostavno ne može ništa.

Sutkinja prezauzeta

- Uopće se ne sjećam tog predmeta, o tome ja nemam pojma. Sve pravne stvari iz svih upravnih odjela, pa i onog za graditeljstvo u kojemu sam nekada radio, i pravno zastupanje Grada u sudskim postupcima vodila je Ana Lovrin, izjavio nam je biši državni tajnik Zdravko Livaković.

Sutkinja Općinskog suda u Zadru Sanja Dujmović je u četvrtak bila prezauzeta za razgovor o slučaju 58 vlasnika zemljišta na koje se temeljem njene presude iz 2003. godine upisao Grad Zadar.

Na pitanje je li zadarskog odvjetnika Smiljana Bakočevića za privremenog zastupnika imenovala na prijedlog Ružice Vidov, pravnice Grada Zadra, sutkinja Dujmović je odgovorila:

- Dugo taj spis nisam imala u rukama, doista se ne sjećam i ne mogu vam to reći. Smiljan Bakočević je zadarski odvjetnik koji se nije pojavio na glavnom ročištu, iako je bio imenovan za privremenog zastupnika 58 vlasnika zemljišta, ali je i u dugogodišnjim prijateljskim odnosima sa Zdravkom Livakovićem, bivšim državnim tajnikom i najpovjerljivijim suradnikom bivšeg gradonačelnika Božidara Kalmete.

Međutim, ni Bakočević se ne sjeća na čiji je prijedlog imenovan, a svoj izostanak s glavne rasprave objašnjava ovako:

Dva svjedoka

- To su puke formalne tužbe. Ni tada, a ni sada, ni u snu nisam mogao pretpostaviti da bi se Grad usudio falsificirati stvarno stanje i sud dovoditi u zabludu.

U ovakvim slučajevima sud ne može nego donijeti meritornu odluku, dakle nakon provedenog dokaznog postupka i saslušanja, u ovom slučaju, dva svjedoka, kaže Bakočević tvrdeći da su vlasnici proglašeni odsutnima i s nepoznatom adresom kako bi se "situacija procesno zatvorila".

Bakočević navodi da je privremenim zastupnikom imenovan u desecima slučajeva, a na pitanje zbog čega nije provjerio podatke o bivšim vlasnicima rekao je:

- Jednostavno je nemoguće da odvjetnički ured detaljno provjeri podatke o svih 58 bivših vlasnika jer se odvjetnički ured onda ne bi bavio ničim nego time.

Pa svi mi dobijemo ta zastupstva, a u nekima od takvih slučajeva je više od stotinu imena, kaže Bakočević i dodaje da su "Grad zastupali mnogi odvjetnici, ali ja nisam i to zato da se ne insinuira oko moje bliskosti s Livakovićem".

Kvadrat 450 dinara

Iz sporazuma o naknadi proizlazi da je zemljište na Višnjiku 1986. godine vlasnicima trebalo biti plaćeno 450 ondašnjih dinara po četvornom metru i to bez obzira jesu li kao vlasnici bili upisani u zemljišne knjige ili nisu. S obzirom da se radilo o 18.000 kvadrata, za otkup je trebalo biti utrošeno osam milijuna i 100.000 ondašnjih dinara.

Taj je novac trebao biti isplaćen iz sredstava samodoprinosa i to preko Tehničkog školskog centra koji se na tom zemljištu planirao graditi.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.