Događaji

Tjedan filozofije

Kad filozofija promišlja pop kulturu

Kad filozofija promišlja pop kulturu

U Zadru je započeo Tjedan filozofije. Predavanja su namijenjena svima, a ove godine bave se popularnom kulturom, pa smo tako čuli nešto više o znanosti i istini, postmodernističkom poimanju jezika, SF ljudožderima i Johnu Lennonu

Treći četvrtak u studenom UNESCO je proglasio Svjetskim Danom filozofije, a u sklopu tog dana u Gradskoj knjižnici Zadar jučer je započeo Tjedan filozofije, niz zanimljivih predavanja u organizaciji Zadarskog filozofskog kruga Hrvatskog filozofskog društva.

Svake godine u sklopu Tjedna filozofije, u središtu zanimanja nađe se jedna tema, a ove godine obilježava se 70 godina od rođenja i 30.-ta godišnjica smrti Johna lennona pa je izbor pao na rock'n' roll, otkrio nam je prof. Josip Ćirić.

Predavanja nisu namijenjena isključivo studentima filozofije, naprotiv, predavači nastoje pokazati kako filozofija nije samo 'filozofiranje', nego se radi o aktivnosti kojom se može baviti svatko; a ideja povezivanja filozofije s popularnom kulturom najbolji je način približavanja filozofije publici.

Tjedan filozofije pokrenut je u Zadru prije osam godina i već se tradicionalno održava u Gradskoj knjižnici, pojašnjava Ćirić, a proteklih godina događanja su se odvijala i u privatnoj gimnaziji i u Ninu. Upravo u Zadru pokrenut je Tjedan filozofije kojega su zatim započeli obilježavati i drugi fakulteti.

Tjedan je počeo blokom predavanja kojega su održali studenti. Ana Dejanović, u svom izlaganju 'Znanost i istina, orijentirala se na sukobe u svijetu znanosti, vezano uz problematiku tumačenja klimatskih promjena i to koliko smo skloni povjerovati u ledeno doba. Matko Sorić, koji iza sebe već ima jednu objavljenu knjigu, govorio je o postmodernističkom modelu jezika, kao sistematizaciji pregleda postmodernističkog shvaćanja jezika. Riječ je o sintezi stavova, relativno autonomnih i jasno izdvojivih. Osvrnuo se na odnos jezika i misli, te prirode jezika i formalnog sustava značenja.

Originalno izlaganje održao je Nino Stanojević, pitajući se 'Je li Wrath kriv jer je Wrath?', referirajući se na pitanje (ne)moralnosti bića iz znanstveno-fantastičnog serijala koje se hrani ljudima jer je to u njegovoj naravi.

Prof. Josip Ćirić

Na samom kraju, Josip Ćirić održao je predavanje 'John Lennon i filozofija', s osvrtom na pop-fenomen Beatlesa i identifikaciju filozofskih teza u njihovim pjesmama. Iako neke teme u filozofiji slove kao 'legitimne', kroz 20. stoljeće postojala je tzv. psihopovijest, koja je pokušala objašnjavati povijest kroz biografiju pojedinih ličnosti. Lenonnova je biografija pomalo stereotipna, kazao je Ćirić, a na njega su veliki utjecaj ostavile dominantne žene.

Buddy Holly, Elvis, Bob Dylan, Karl Marx, samo su neka od imena koji su ostavili traga na Johnu Lennonu. Općenito, filozofske teme koje se mogu prepoznati kod Beatlesa su pitanja društvene revolucije, pitanja razuma svijesti (eksperimentiranje s LSD-om), pitanje (ne)autentičnosti, te tradicija istoka.

U Hrvatskoj je prevedeno nekoliko naslova iz vrlo popularne edicije Popular Culture and Philosophy. Svjetsku premijeru skorog izdanja Chuck Klosterman i filozofija danas će najaviti i predstaviti urednik Seth Vannatt (Philosophy and Religious Studies at Morgan State University in Baltimore), i to putem video-konferencije.

Ideja spajanja popularnih fenomena i filozofije je sjajna, smatra Ćirić, jer te knjige pišu ljudi koji su stručnjaci u svom području, dakle, nije pisano trivijalno, pretpostavlja nekakva minimalna predznanja. Riječ je o naslovima poput 'Ratovi zvijezda i filozofija', 'Simpsoni i filozofija', 'South park i filozofija', 'Bob Dylan i filozofija', itd. Osim Open Courta s edicijom su izašli i brojni stripovi slične tematike, a sve to filozofiji daje svjež i zanimljiv pristup.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.