Događaji

WikiLeaks slučaj

Intelektualci napali premijerku: Žele ubiti Assangea, a vi šutite!

Intelektualci napali premijerku: Žele ubiti Assangea, a vi šutite!

I dok se australski intelektualci okupljaju u pomoć Julianu Assangeu, kandidatu za osobu godinu po izboru Timesa, u cyber prostoru bukti pravi cyber rat

Više od 180 mahom australskih intelektualaca u otvorenom pismu oštro je prozvalo premijerku Australije Juliju Gillard jer nije ništa učinila da zaštiti ljudska prava državljanina svoje zemlje, osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea. U pismu objavljenom na ABC-u koje potpisuju profesori, senatori, čelnici i članovi aktivističkih i nevladinih organizacija, novinari i znanstvenici izražavaju veliku zabrinutost zbog jačanja nasilničke retorike upućene prema Julianu Assangeu koja seže do toga da se poziva na njegovo ubojstvo.

Podsjetili su pri tom samo na neke u nizu nasilničkih izjava objavljenih po medijima: "Trebali bismo tretirati gospodina Assangea na isti način kao svaku važnu terorističku metu", napisao je konzervativni kolumnist Jeffrey T Kuhner u Washington Timesu. "CIA je već trebala ubiti Juliana Assangea", napisao je John Hawkins na portalu Right Wing News. Podsjećaju i na izjavu vjerojatne predsjedničke kandidatkinje Sarah Palin koja je Assangea usporedila s vođom Al Qaede te optužbe za terorizam koje je protiv osnivača WikiLeaksa uputio bivši senator Pennsylvanije i potencijalni predsjednički kandidat Rick Santorum.

Poštujte osnovne principe demokracije

Zbog svega toga, a u svjetlu činjenice da je Julian Assange australski državljanin, potpisnici otvorenog pisma, koji ne ulaze u sadržaj objavljen na WikiLeaksu, pozvali su australsku vladu na čelu s premijerkom Julijom Gillard da osudi pozive na fizičko kažnjavanje Assangea koji mahom pristižu od američke desnice, te da se javno zauzme za zaštitu ljudskih prava osnivača najpopularnije zviždačke stranice.

"Zahtijevamo da javno potvrdite australsko opredjeljenje za slobodu političkog izražavanja, da vratite putovnicu koju ste Assangeu oduzeli bez ikakvog dokaza koji bi opravdao takav čin, da osigurate pomoć i odvjetnika gospodinu Assangeu te da učinite sve što je u vašoj moći da mu omogućite pošteni proces i suđenje", navode australski intelektualci dodajući kako se radi samo o poštivanju najosnovnijih demokratskih principa i vladavine prava.

"Vjerujemo da je ovaj slučaj raskrsnica sa implikacijama koje nadilaze gospodina Assangea i WikiLeaks. U mnogim dijelovima svijeta prijetnje smrću ušutkavaju one koji bi objavili ili distribuirali kontroverzni materijal. Ako ovi pozivi na nasilje protiv gospodina Assangea, dobitnika nagrade Amnesty Internationala, budu dozvoljeni, bit će to nova uznemirujuća činjenica na engleskom govornom području", ističu u pismu koje se zaključuje izjavom kako bi u ovom presudnom trenutku jaka izjava premijerke i australske vlade u tom smjeru bila od velike važnosti.

Virtualno ratovanje

I dok se australski intelektualci okupljaju u pomoć Julianu Assangeu, kandidatu za osobu godinu po izboru Timesa, u cyber prostoru bukti pravi cyber rat. Skupina hakera koja se naziva Anonymous u znak solidariziranja s WikiLeaksom i njegovim uhićenim 39-godišnjim osnivačem u jeku je izvođenja operacije Osveta. Hakeri napadaju internetske stranice Mastercarda i Vise koje su blokirale račun putem kojeg se financira WikiLeaks, a planiraju napade na sve one koji na bilo koji način onemogućavaju rad zviždačke stranice. Suradnju sa kontroverznom stranicom prekinuli su i PayPal i Amazon. Hakeri su najavili i napade na stranice američke vlade ističući kako se oštro protive bilo kakvom obliku vladine ili korporativne cenzure na internetu.

Paralelno s tim raste broj stranica koje zrcale WikiLeaks u slučaju da bude onemogućen u puštanju tajnih dokumenata. Pritisci i optužbe protiv Assanga i WikiLeaksa rezultirali su samo još većim otporom virtualnih zajednica te produbili sukob, a Time zaključuje kako je Assangeovo uhićenje u konačnici zapravo pobjeda, a ne poraz. S obzirom na globalne razmjere ovih cyber obračuna, kao i na vjerojatnost da će dokumenti s WikiLeaksa još dugo kapati, pa prema tome i izazivati još virtualnih sukoba, možemo 28. studenog 2010. slobodno nazvati datumom početka Prvog svjetskog cyber rata.

Počinje nova era.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.