Događaji

Info štand na trgu

"Korupcija najviše pogađa siromašne"

Kroz projekt "Korupcija najviše šteti siromašnima" UDD surađuje s novinarima dvadesetak lokalnih radio postaja, organizacijama civilnoga društva, te s nastavnicima i učenicima srednjih škola

U prigodi Europske godine borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, a u ozračju recesije i egzistencijalne nesigurnosti, UDD - Udruga za demokratsko društvo želi skrenuti pažnju javnosti na povezanost problema korupcije i siromaštva u suvremenom društvu.

U  četvrtak, 30. prosinca između 11 i 12 sati  Narodnom trgu članovi i članice udruge „Eko -Zadar" će, kao suradnici/e UDD - Udruge za demokratsko društvo, na info štandu provoditi informiranje na temu "Korupcija najviše šteti siromašnima" kojeg UDD organizira uz financijsku potporu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.

UDD se već 15 godina kroz niz aktivnosti bavi različitim aspektima borbe protiv korupcije,

Za članice i članove udruge „Eko-Zadar" pridružiti se ovoj aktivnosti znači prije svega konzumirati vlastita građanska prava, no smatraju to i svojom obvezom prema svim članovima društva, prije svega našim sugrađanima.

 

Korupcija stvara nejednakost, usporava razvoj, iskrivljuje funkcioniranje tržišta, razara povjerenje, lišava "obične" ljude prava koja im pripadaju. Najviše pogađa siromašne, mlade na pragu života i ljude treće životne dobi, čime ih sve dublje vodi u siromaštvo i socijalnu isključenost. U Hrvatskoj veliki broj građana živi ispod granice siromaštva.

Postotak građana u riziku od siromaštva, koji u Hrvatskoj podrazumijeva one koji žive s manje od 2000 kuna mjesečno, posljednjih se godina kreće između 16 i 18 posto. Siromaštvo vodi u socijalnu isključenost koju obilježava socijalna izolacija, obično nezaposlenost, nedostatno obrazovanje ili nemogućnost ostvarivanja obrazovanja, nemogućnost ostvarivanja odgovarajuće zdravstvene zaštite te niz drugih nepovoljnih okolnosti koje onemogućuju uključenje u normalne i kvalitetne tokove života.

Svjetska banka procjenjuje da prosjek rasipanja resursa prouzročenih korupcijom iznosi oko 3% BDP-a neke zemlje. Odlijevanje sredstava iz proračuna na koruptivne prakse izravno oduzima sredstva koja bi se mogla i trebala usmjeriti na najsiromašnije, kako na pomoć, tako i na njihovo osnaživanje i uključivanje u gospodarski i društveni život.

U ovom trenutku, pri trendu osiromašenja građana kao i nedovoljnog povjerenja građana u institucije sistema zbog korupcijskih afera, osobito je važno osnaživanje građana, razbijanje apatije i davanje vizije pravednijeg društva koje se može izgraditi uz aktivno i odgovorno sudjelovanje svih građana.

Kroz projekt "Korupcija najviše šteti siromašnima" UDD surađuje s novinarima dvadesetak lokalnih radio postaja, organizacijama civilnoga društva, te s nastavnicima i učenicima srednjih škola koji petu godinu sudjeluju u UDD-ovim antikorucpijskim edukativnim projektima. UDD se već 15 godina bavi različitim aspektima borbe protiv korupcije.

Projekt "Korupcija najviše šteti siromašnima" UDD provodi uz financijsku potporu Nacionalne zaklade za razvojcivilnoga društva.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.