Događaji

Uhićenja

Srpsko tužiteljstvo demantira da traži hrvatske branitelje

Srpsko tužiteljstvo demantira da traži hrvatske branitelje

Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti jučer je reagiralo na uhićenje Tomislava Purde

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković demantirao je tvrdnju HSP-a o postojanju popisa srpskog tužiteljstva s imenima 322 vukovarska i 100 osječkih branitelja koje, ako napuste Hrvatsku, čeka uhićenje.

"Ministarstvo pravde Srbije i hrvatsko Ministarstvo pravosuđa su sredinom prošle godine razmjenjivali određene popise osoba protiv kojih se vode postupci. Mi smo primili određeni popis od srpskog Ministarstva pravde i na tom je popisu 40-ak ljudi", rekao je Bošnjaković za Hrvatski radio.

Međutim, dodao je da se ti popisi stalno ažuriraju te izrazio zabrinutost što na sadašnjem popisu (popisu od 40-ak ljudi) nije bilo Tihomira Purde koji je nedavno uhićen dok je prelazio granicu s BiH.

Također je rekao da će o uhićenju Tihomira Purde razgovarati sa srpskom ministricom pravde Snežanom Malović. Ministar je sinoć potvrdio da svaki hrvatski branitelj u Ministarstvu pravosuđa može provjeriti vodi li se protiv njega u Srbiji postupak.

Iz srpskog Specijalnog tužiteljstva za ratne zločine opovrgnuli su točnost popisa koji se pojavio na internetu, a koji sadrži imena 340 osoba koje Srbija navodno traži zbog ratnih zločina.

"Apsolutno želimo relaksirati situaciju po pitanju ovih potjernica. Već je formirana jedna zajednička radna grupa koja će napraviti preciznu analizu tih predmeta i na taj će se način ovakvi nesporazumi riješiti", kazao je za HTV Bruno Vekarić, zamjenik srpskog tužitelja za ratne zločine.

Vekarić je dodao kako slučaj Purda spada među slučajeve koji zanimaju srpsko tužiteljstvo, i to zbog zbivanja s početka devedesetih godina prošlog stoljeća.

"Što to naša politika, naši političari rade, što su se dogovarali i da li su se dogovarali na štetu branitelja Vukovara. Ja i dalje tvrdim, pod punom odgovornošću, da u u Vukovaru nije bilo ratnog zločina, da smo mi u Vukovar došli zbog Hrvatske. Doživjeli smo to što smo doživjeli poslije - Hrvatska za Hrvatsku. Više nemamo snage doživljavati neke ekshibicije političara s jedne i s druge strane kako bismo bili optuženi za ratne zločine. To je nešto što nije dopustivo i što mi energično tražimo da se vlast o tome izjasni", kaže Mile Dedaković.

"To je popis iz vremena '91, '92. godine koji su oni radili na temelju ispitivanja ratnih zarobljenika zarobljenih u obrani Vukovara. Kada pogledamo rad Manolićeve komisije i optuživanja nas kao vrha obrane Vukovara i današnja događanja vezana uz to, iz toga proizlazi da je to loš kontinuitet hrvatske politike prema Domovinskom ratu kao direktna posljedica", komentirao je Branko Borković.

Premda se nije našao na popisu koji je poznat našem ministru pravosuđa, Tihomir Purda se nalazi na međunarodnoj tjeralici na kojoj se navodno nalaze 332 branitelja Vukovara te određeni broj branitelja Osijeka, a koji je objavio portal Pollitika.com.

Kako piše portal Pollitika.com, Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora je prije godinu i pol dana uputilo zahtjev ministarstvima da im se dostave popisi osumnjičenih branitelja za ratne zločine, ali nikada nisu dobili odgovor.

Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti jučer je reagiralo na uhićenje Tomislava Purde priopćivši da je "taj neželjeni događaj moguća posljedica objave tzv. Registra hrvatskih branitelja na internetu" (?!). Smatraju da je Purdino uhićenje, kao i ono Veljka Marića u travnju prošle godina na srpsko-bugarskoj granici, "najbolja poruka svima koji se zalažu za javnu objavu podataka iz Registra".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.