Događaji

Blagdan svete Stošije

Zadrani i Biograđani danas slave blagdan svete Stošije

Zadrani i Biograđani danas slave blagdan svete Stošije

Zadrani i Biograđani kojima je to i Dan grada, danas slave blagdan svoje zaštitnice, Svete Stošije. Sveta Stošija, prema legendi je bila Rimljanka, mučenica iz doba cara Dioklecijana.

Svoju kršćansku vjeru naslijedila je od majke, a kada se preko volje udala za rimskog patricija Publija, odlučila je ostati djevicom, zbog čega ju je on zatvorio u tamnicu i mučio glađu.

Teške trenutke pismima podrške i ohrabrenja ublažavao joj je budući mučenik i svetac Krševan, također zaštitnik grada Zadra.

Nakon smrti svoga muža oslobodila se pritvora te posvetila život skrbi za progonjene kršćane.

Zbog pomaganja zatočenim kršćanima i ustrajnosti u svojoj vjeri, na koncu je i sama zatočena te 25. prosinca 304. mučenički spaljena na lomači. Na suđenju je izjavila da je zlatne i srebrne kipove poganskih božanstava, koje je baštinila od oca, pretopila u novac kojim je pomagala progonjene kršćane.

Bizantski car Nicefor, u znak priznanja i nagrade zadarskom biskupu Donatu za postignuti mir između Karla Velikoga i Bizanta, poklonio mu je 810. godine moći svete mučenice Anastazije, što svjedoči o povijesnom i europskom značenju grada Zadra i njegova biskupa. Sveti Donat pohranio je relikvije Svetice u tadašnjoj bazilici Sv. Petra apostola koja od tada nosi njeno ime.

Najveći spomenik na čast Svete Stošije je veličanstvena zadarska katedrala koja svojom arhitekturom i izvedbom nadilazi značaj hrvatske romanike. To je ujedno najveća dalmatinska katedrala duga 50 i široka 18 metara.

Premda se u Rimskoj crkvi Sv. Anastazija službeno časti na Božić, želeći joj posvetiti posebnu pažnju, vjernici u Zadru, Biogradu i u Srijemu svojoj svetici iznimno posvećuju i slave dan 15. siječnja.

Koliko Zadrani drže do svoje zaštitnice svjedoči i davno uvriježena tradicija držanja božićnog drvca u domovima upravo do blagdana Svete Stošije, 15. siječnja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.