Događaji

Edukacija

Građanski odgoj - novi predmet u školama

Građanski odgoj - novi predmet u školama

Program će potaknuti učenike da imaju svoje stavove te da postanu odgovorni građani

Od iduće školske godine građanski odgoj i obrazovanje postat će obavezni dio školskog programa u svim osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama, a prema najavama više savjetnice za nacionalne programe Agencije za odgoj i obrazovanje Nevenke Lončarić Jelačić sadržaji o ljudskim pravima u nižim razredima osnovnih škola bit će uvedeni kao međupredmetni kurikulum, dok će se u višim razredima organizirati kao izborni predmet ili pak više uzastopnih modula, doznaje Novi list.

- Upravo je u tijeku izrada predmetnog kurikuluma koji je sukladan ishodima Nacionalnog okvirnog kurikuluma. Građanski odgoj i obrazovanje nije nešto što smo tek sada počeli raditi, jer na tome se radi već punih deset godina.

 

Program građanskog odgoja i obrazovanja tek je jedan u nizu novih programa koje predviđa Nacionalni okvirni kurikulum, jer taj je dokument školama otvorio mogućnost da u svoje satnice uvrste i nastavne predmete kao što su domaćinstvo, profesionalna orijentacija i vlastita budućnost, informacijsko-komunikacijska tehnologija, te ručni rad.

 

Uvođenje tih programa, kaže Nevenka Lončarić Jelančić, prvenstveno ovisi o interesu roditelja i učenika, a potreba za njima s obzirom na to da današnji učenici žive u virtualnom svijetu, neupitna je.

One teme koje se mogu povezati s nekim predmetnim sadržajem provodit će se kao dijelovi pojedinih predmeta, a one koje su zasebne i ne mogu se integrirati s drugim sadržajima škole će morati zasebno obrađivati, pojašnjava Lončarić Jelačić.

Dodajući kako je cilj suvremenog koncepta građanskog odgoja da se kod učenika ostvare određene kompetencije savjetnica Agencije napominje da će škole biti fleksibilne po pitanju potrebnog fonda sati za svladavanje zadanog programa.

- Koliko će pojedinoj školi ili razredu biti potrebno da učenici ostvare potrebne rezultate individulano je pa je stoga prerano govoriti o nekom zadanom fondu sati.

Ono što je cilj je mlade od najranije dobi sustavno početi pripremati za život u suvremenom društvu. Riječ je o programu koji zahtijeva veliku kreativnost učenika, ali ih i uči da imaju svoje stavove te da postanu odgovorni građani. To se onda prenosi na područje stručnog znanja te učenici i kao budući stručnjaci mogu postati kvalitetniji, ističe Lončarić Jelačić.

Izborni predmet

Ono što program građanskog odgoja i obrazovanja obuhvaća je odgoj za mir i nenasilno rješavanje sukoba, učenje osnova demokracije kao što su vlast, pravda, odgovornost, privatnost, te učenje za poduzetništvo, obrazovanje za zaštitu potrošača, razvoj identiteta i interkulturalnosti, suzbijanje stereotipa i predrasuda prema nacionalnim manjinama, suzbijanje korupcije, zaštitu i promicanje ravnopravnosti spolova i slično.

Za razliku od osnovaca koji će ta znanja u nižim razredima osnovne škole usvajati kroz redovne predmete, dok će im u višim razredima biti ponuđen izborni predmet ili pak nekoliko uzastopnih modula, srednjoškolci će, kaže savjetnica, ista ta znanja usvajati kroz već postojeći predmet politike i gospodarstva.

Intenzitet uvođenja programa, dodaje Lončarić Jelačić, prvenstveno će ovisiti o mogućnostima škole, a da bi program zaživio u punom smislu, zaključuje, potrebno ga je ugraditi i u dodiplomsko obrazovanje nastavnika.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.