Događaji

Sumnjiva imovina

Bivši dekan Darko Tipurić vlasnik je čak sedam stanova

Bivši dekan Darko Tipurić vlasnik je čak sedam stanova

Na meti istražitelja su dekanova imovina i tvrtke. On tvrdi da je imovinu stekao u 15 godina dividendama, prodajom dionica,...

Bivši dekan Ekonomije Darko Tipurić predmet je široke istrage Državnog odvjetništva u sklopu koje se češljaju njegove tvrtke i njegova imovina, a usporedno na Ekonomskom fakultetu revizori pregledaju sve projekte koje je Tipurić kao dekan ugovarao s državnim poduzećima, piše večernji.hr

Uvidom u zemljišne knjige Večernji je list pak otkrio kako je Tipurićeva imovina zaista pozamašna kada je riječ o nekretninama.

On i supruga vlasnici su pet stanova u Kraljevićevoj 6 u Zagrebu (ulica u blizini Ekonomskog fakulteta), a vlasnici još dva stana, odnosno poslovna prostora u toj istoj zgradi su Tipurićeve tvrtke Sinergija i Credos ulaganja!

Tih sedam nekretnina, odnosno stanova od kojih su neki preuređeni u poslovne prostore, površine je od minimalno 60 do najviše 90 kvadrata i njihova je ukupna vrijednost veća od sedam milijuna kuna. Prema procjenama stručnjaka iz nekretninskog biznisa računali smo da je trenutačna vrijednost stanova na toj lokaciji oko 1800 eura po kvadratu.

Prije sloma tržišta nekretnina ti bi stanovi vjerojatno dosegnuli i više od 2200 eura po metru četvornom. Najzanimljivije jest to što je Tipurić te stanove očito kupio bez kredita budući da ni na jednoj od tih nekretnina nije upisana hipoteka. U pojedinim dokumentima Tipurić kao svoju adresu navodi Ilicu 107, a njegova supruga Domobransku 19. Moguće je da su ta dva stana prodali prije kupnje sedam nekretnina u Kraljevićevoj.

U jednom od pet stanova Tipurić se navodi kao jedini vlasnik, a u preostalih četiri vlasništvo dijeli sa suprugom Lelom. U jednom od tih pet stanova Tipurići i žive što je vidljivo iz izjava o osnivanju tvrtki gdje Tipurić kao adresu stanovanja navodi Kraljevićevu 6. Tvrtke Sinergija i Credos ulaganja smjestile su se pak u dva stana od po 80-ak kvadrata u toj istoj zgradi. Na meti istražitelja posebno su Tipurićeve tvrtke, a najmanje četiri su u njegovu vlasništvu, jer je preko njih Tipurić kupovao dionice Dalekovoda, tvrtke kojoj je izradio elaborat o radničkoj privatizaciji.

Tipurić je, kao što se već i pisalo, preko svoje tvrtke Credos kupovao dionice Dalekovoda te ih potom prodavao na burzi. Kupovale su ih pak tvrtke iza kojih su se skrivali vlasnici Dalekovoda. Prije osam godina Tipurićev Credos imao je 5,2 posto dionica Dalekovoda, a sada je pak najveći dioničar tvrtka CTG sa 15,9 posto dionica Dalekovoda. Tipurić je s vodećim ljudima Dalekovoda, primjerice Damirom Skansijem, povezan i preko svoje tvrtke Credos budući da se obojica navode kao njezini osnivači uz izvjesnu Suzanu Lončar.

Kada je riječ o famoznim studijama, tj. o 33 znanstvena projekta teška 35 milijuna kuna koje je Tipurić i još desetak profesora s Ekonomije ugovaralo s državnim tvrtkama, pokaže li revizija nepravilnosti, mogli bi Tipurića i ostatak ekipe, kako je ranije najavio novi dekan Tonći Lazibat, stajati izvanrednog otkaza. U Tipurićevo vrijeme Ekonomija je izdašno surađivala s HEP-om, ACI-jem, Gradom Zagrebom, ZET-om... Tipurić je bio i u mnogim Nadzornim odborima; od Podravke, Karlovačke banke...

Tipurić nam je potvrdio kako je vlasnik nekretnina o kojima pišemo te tvrdi kako ih je sve stekao na legalan način. - Što se tiče nekretnina u vlasništvu moje obitelji, kupljene su novcem stečenim legalnim prihodima od rada, kao i kapitala (dividende, kapitalni prinosi i prodaja dionica) isključivo u Hrvatskoj, i to u proteklih više od petnaest godina. To je lako utvrditi - poručio je Tipurić.

Tvrtke u njegovom vlasništvu, nastavio je, nekretnine su kupile iz poslovnih prihoda i dobiti, uz uredno plaćene sve poreze. - Dakle, za svu moju imovinu postoje legalni izvori financiranja. To je lako utvrdivo. Ne vidim nikakav problem da se pošteno zarađeni novac investira u nekretnine ili u bilo koju drugu imovinu - zaključio je Tipurić. Nema sumnje da je bivši dekan Ekonomije bio zaista poduzetan i teoriju primijenio i u praksi...


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.