Događaji

Predavanje u ZKZ

Mit o Da Vincijevom kodu - djelo koje prikriva istinu i zavarava čitatelja

Mit o Da Vincijevom kodu - djelo koje prikriva istinu i zavarava čitatelja

'Da vincijev kod je zaista postigo veliki uspjeh i zasigurno ulazi u povijest s više od 40 milijuna prodanih primjeraka. Ali, treba imati na umu je ovo djelo - djelo fikcije!'

Danas je u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Zadar, doc. dr. sc. Darko Tomašević održao predavanje pod nazivom 'Da Vincijev kod - mit kojeg prihvaćamo kao nešto uobičajeno?!'. Ovo je bilo treće predavanje u okviru izbornog kolegija 'Mit Obred Običaj', kojega vodi dr. sc. Vanda Babić i drugo predavanje u suradnji sa Znanstvenom knjižnicom.

Dr. Tomašević docent je na katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu, predaje Novi Zavjet, vodič je po Jeruzalemu, autor knjige 'Odgovor na Da Vincijev kod' i drugih znanstvenih radova.

'Da Vincijev kod' je mit koji dan danas doživljavamo kao jednu vrstu zbilje ili stvarnosti. Prof. Tomašević je nastojao ukazati na neke stvari koje pokazuju da se doista radi o mitu, tj. fikciji, a ne o stvarnosti. Govorio je o mitu koji postaje stvarnost.

'Da vincijev kod' je knjiga koja je zaista postigla veliki uspjeh i zasigurno će ući u povijest s više od 40 milijuna prodanih primjeraka. Ali, ono što treba imati na umu jeste da je ovo djelo - djelo fikcije. Da je kao predmet koji se zove mit, a ne stvarnost i nažalost ovu činjenicu su mnogi stavili na stranu i zanemaruju je, tj.nisu je dovoljno uočavali koliko su trebali', započeo je prof. Tomašević.

Dan Brown, autor kontroverznog romana 'DaVincijev kod'

'Fikcija budi maštu, prebacuje nas najčešće u neku stvarnost koja je drugačija, ugodnija i ljepša. Fikcija, mašta i mit prebacuju nas u prostor i vrijeme koji su nam puno ugodniji nego stvarnost u kojoj živimo', objašnjava Tomašević.

U čemu je tajna uspjeha knjige? 'Na jedan izvanredan način ona spaja zabavu i uzbuđenje. Ima zabave, ali ima i intriga koje čovjeka drži u napetosti. Stil pisanja je takav da čovjeka jednostavno tjera na čitanje i konstantno propitkivanje kako bi čitatelj što prije otkrio tu skrivenu istinu, taj skriveni kod koji nam je predstavljen na samom početku priče.

'Ono što me najviše pogodilo je to što je Brown pišući ovo djelo išao svjesno diskreditirati kršćansku vjeru, istinu o Isusu Kristu, o Bibliji i temelje onoga u što milijuni kršćana diljem svijeta vjeruju', rekao je profesor. 'Prikrivajući istinu, tj. donoseći samo polovičnu istinu, zavarava čitatelja i uvodi ga u to da pomisli kako je kompletno djelo istinito. A polovična istina je zapravo laž i toga čovjek treba biti svjestan. Ako čovjek ne govori cjelovitu istinu, nije rekao istinu - on je izrekao laž. Ova činjenica svjesnoga zavođenja i svjesne laži je nešto što je mene najviše ugrizlo, kako čovjek može biti takav da namjerno tolike ljude uvodi u zabludu.'

Mnogi su prihvatili knjigu kao teološki priručnik, kao nešto iz čega mogu iščitavati ili učiti o teologiji, istini i vjeri - 'To je isto kao da ispit iz fizike spremate iz romana o Zagoru ili možda neke 'sapunice' o Esmeraldi!', našalio se Tomašević.

Je li to nama ljudima urođeno da smo podložni vjerovati fiktivnim stvarima, uljepšanim pričama, senzacionalizmu?

Živimo u takvom vremenu. Ne idemo nažalost u dubinu, u korijene, da vidimo od čega sve potječe, ostajemo previše na površini.

Glavni izvori za Brownovo djelo su također fiktivni romani, jedan od njih je The Holy Blood and the Holy Grail, knjiga Michaela Baigenta, Richarda Leigha i Henryja Lincolna i sl.

Veliki je problem, objašnjava profesor, što je Brown nijekao Isusovo božanstvo Brownove tvrdnje o božanstvu Isusa Krista i o Mariji Magdaleni za koju tvrdi da je Isusova žena nemaju temelja i nisu istinite tvrdnje. Svoju tvrdnju o većoj povezanosti između Isusa i Marije Magdalene Brown temelji na gnostičkim evanđeljima - tekstovima za koje nemamo hrvatski prijevod.

'U Novom zavjetu postoji 27 novozavjetnih spisa, od kojih su samo 4 evanđelja, a ostalo poslanice. I to se ne smije smetnuti s uma! Treba razlikovati djela koja donekle uključuju i temelje se na Isusovom životu, ali ne opisuju Isusov život. I zato Brownove tvrdnje ne mogu biti istinite', izjavio je Tomašević.

'Moramo razmišljati svojom glavom, a stvari koje nam se serviraju kao gotove moramo provjeriti i vidjeti o čemu se doista radi. Ne bi trebali biti lakovjerni jer ima mnogo onih koji nisu dobronamjerni', poručio je svima na kraju predavanja profesor Darko Tomašević.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.