Događaji

O biskupskim dvorima

Bozanić: 'Dugoročno je skromnije ono što je skuplje'

Bozanić: 'Dugoročno je skromnije ono što je skuplje'

Do sada je u ovo zgradu ušlo sve iz inozemnih i domaćih donacija, a jedan dio je ušteđevina HBK. No tvrdim da niti jedna biskupija do danas nije dodijelila ništa

Čelni ljudi Hrvatske biskupske konferencije u četvrtak su novinarima otvorili vrata novoizgrađenih 'biskupskih dvora', u koje je do sad utrošeno 16 milijuna eura. Kardinal Josip Bozanić istaknuo je da će napokon HBK te crkvene ustanove i servisi crkve biti smješteni na jednom mjestu, prenosi 24sata.hr

Uz podzemne garaže, nedovršenu okruglu kapelicu te buduće prostorije Hrvatskog katoličkog radija i Informativne katoličke agencije koje će biti smještene u suterenu, na 11 000 četvornih metara ima mjesta i za Caritas, 74 zaposlenih, te sobe za biskupe i goste.

- Cijena gradnje bila je 1500 eura po četvornom metru, a osim što smo se trudili da sve poslove damo u ruke hrvatskim proizvođačima, posebnu pozornost posvetili smo sustavu grijanja i hlađenja. Odlučili smo se za primjenu sustava termalnih pumpi za grijanje i hlađenje. Dakle, izgradnja HBK u ovim kriznim vremenima pridonijela je zapošljavanju radnika u građevini koja je u teškoj situaciji, te su prehranjene brojne obitelji - istaknuo je kardinal Josip Bozanić. 

Na pitanje je li u recesiji biskupima doista trebala takva zgradurina u koju je ulupano 16 milijuna eura, Bozanić je odgovorio kako je on osobno uvijek za nešto skromnije.

- Koristili smo vrlo skupa ekološka rješenja. Primjerice sustav grijanja i hlađenja je jako skup, no ono što je sada skuplje, dugoročno je skromnije. U gradnji ove zgrade isključivo smo se oslonili na donatore i sa prihvaćanjem tih donacija činimo dobro za crkvu i za narod, jer smo omogućili rad i plaće.

Do sada je u ovo zgradu ušlo sve iz inozemnih i domaćih donacija, a jedan dio je ušteđevina HBK. No tvrdim da niti jedna biskupija do danas nije dodijelila ništa, no uključit će se ako bude trebalo - rekao je Bozanić te usporedio cijenu kvadrata zgrade HBK s izgradnjom Muzeja suvremene umjetnosti koji je stajao 3876 eura po četvornom metru.

- Taj novac za izgradnju Muzeja sigurno nije stigao od donacija izvana - rekao je Bozanić. U zgradi se na 2200 četvornih metara nalaze sobe za biskupe i goste te blagovaonica. U spavaćem dijelu nalazi se i šest apartmana. Iako će kako kažu biskupi, useljenje trajati mjesecima, HBK će prvu sjednicu imati već u utorak.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.

  Vezane vijesti