Stručnjaci upozoravaju
Pola milijuna stanova ne bi izdržalo razoran potres
Stručnjaci stoga upozoravaju da su jedino građevine mlađe od 47 godina sustavno građene s horizontalnim i vertikalnim serklažima
Prošle godine seizmografi su u Hrvatskoj registrirali dvostruko više potresa od dosadašnjeg prosjeka. Tlo je podrhtavalo 66 puta, dok je godišnji prosjek prije bio između 30 i 35. Čak 99 posto stanovništva živi na područjima koja mogu pogoditi razorni potresi, piše danas.hr
Novi podaci o sve većem broju potresa nisu dovoljni za prognozu kad bi se tlo moglo ponovo jače zatresti. Izmjenjivanje razdoblja jačih i slabijih seizmičkih aktivnosti, objašnjava voditelj Seizmološke službe RH mr. Vlado Kuk, ne događa se u pravilnim vremenskim intervalima, no pojačana jeseizmička aktivnost aktualizirala problem naše nedovoljno razvijene mreže seizmografa.
Nedavno je dovršena nova Karta potresne opasnosti za Hrvatsku, no ona što se tiče kvalitativne procjene nije donijela ništa novo. Štoviše, slobodno se može reći da će ulaskom u punopravno članstvo Hrvatska biti jedna od potresima najugroženijih članica Europske unije.
Prema procjeni ugroženosti koju je nedavno objavila Državna uprava za zaštitu i spašavanje, na trećini državnog teritorija mogući su potresi osmog i devetog stupnja Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice (MCS), dok se prema karti očekivanih intenziteta potresa, svih dvadeset županija i Grad Zagreb nalaze u seizmičkom području, u rasponu od VI. do IX. stupnja. To drugim riječima zapravo znači da na područjima mogućih jakih, vrlo jakih, razornih i pustošnih potresa živi čak 99 posto stanovništva, piše Vjesnik.
Potencijalno još veći problem predstavlja to što je u Hrvatskoj više od 30 posto stanova i kuća građeno prije uvođenja seizmičkih propisa u naše graditeljstvo, nakon potresa u Skopju 1964. Građevine građene do 1920. imaju isključivo drvene stropne konstrukcije, a armirano-betonski stropovi postupno su se počeli uvoditi tek nakon 1945.
Statistički podaci pokazuju da je do uvođenja prvih protupotresnih propisa u Hrvatskoj već bilo sagrađeno ukupno 488.768 stanova, pa su to i danas potencijalno najugroženije građevine u slučaju potresa. MCS ljestvica, naime, predviđa da se već kod potresa VIII. stupnja ruše slabije građene kuće, a jače građene oštećuju.
Hrvatska ima još intenzivnije seizmičko područje IX. stupnja (pustošni potresi), a ono obuhvaća devet županija: Grad Zagreb, Zagrebačku, Krapinsko-zagorsku, Sisačko-moslavačku, Splitsko-dalmatinsku, Dubrovačko-neretvansku, Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku i Bjelovarsko-bilogorsku županiju. Iako je riječ o tek 5,5 posto hrvatskog teritorija, na njemu živi gotovo milijun stanovnika.
Stručnjaci stoga upozoravaju da su jedino građevine mlađe od 47 godina sustavno građene s horizontalnim i vertikalnim serklažima, odnosno objekti sa seizmičkim propisima usklađenim armirano-betonskim nosivim konstrukcijama.
U Seizmološkoj službi napominju da treba voditi računa i o tzv. lokalnim uvjetima tla. "Na različitim terenima ista se konstrukcija može kod potresa istoga intenziteta bitno drukčije ponašati", napominje Vlado Kuk.
Vezane vijesti
-
Državni hidrometeorološki zavod izdao je prvo upozorenje na toplinski val ove godine s temperaturama od 32 do 35 stupnjeva! Idućih se dana štitite od sunca, pijte dovoljno tekućine i osobito pazite na najmlađe
-
-
-
Izdvojeno
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana, 13.12. u vremenu od 08 h pa do 17 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, predio Diklo u slijedećim ulicama :
-
Marko Baković stigao je jučer u popodnevnim satima u Zadar i odradio je prvi trening s momčadi Zadra. Iako zbog ozljeda još uvijek nema Amara Gegića, Lovra Mazalina i kapetana Marka Ramljaka, Baković će biti raspoloživ za nastup u sutrašnjoj utakmici AdmiralBet ABA lige u kojoj u Zadru od 19:00 gostuje Borac Mozzart.
-
„Vrijeme je darivanja" - izraz koji označava upravo sadašnji period godine kad se slavi ljubav, pažnja i zajedništvo. Vrijeme je to kada se razmjenjuju pokloni, male sitnice, koji pokazuju našu zahvalnost i pažnju prema onima koje volimo.
-
Juniorska momčad zagrebačke Lokomotive izborila je nastup u šesnaestini finala nogometne Lige prvaka mladih pobijedivši i u uzvratnoj utakmici odigranoj na stadionu u Sesvetama rumunjsku Farul Constantu s 4-1.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.