Događaji

Oprez

Budite oprezni, vrebaju krpelji

Budite oprezni, vrebaju krpelji

Prirodna žarišta krpeljnog meningoencefalitisa karakteristična su za određena kontinentalna područja Hrvatske i Slovenije

Doba je krpelja i mnogi koji posljednjih mjesec dana intenzivno borave u prirodi već su imali neugodnih susreta s ovim parazitom, prijenosnikom više bolesti. Jedan Riječanin dobio je meningitis nakon što je krpelja 'pokupio' u blizini Starigrada, piše danas.hr

Riječanin B. R. (33) krpelja je 'pokupio' prije kojih mjesec dana na području Parka prirode Paklenica, nedaleko od mora. Trenutačno leži u bolnici s dijagnozom virusnog meningitisa, pa iako laboratorijski još nije potvrđen uzročnik, ovu dijagnozu povezuje s nametnikom kojeg je "pokupio" poviše Starigrada početkom svibnja.

Krpelja je primijetio vjerojatno nekih par sati nakon što ga je pokupio. Nije se bio povećao i lako ga je uklonio, a kako mu se to znalo događati i ranije, sve je zanemario. No, nakon tjedan dana dobio je visoku temperaturu praćenu glavoboljom. Liječnica je posumnjala na virusni meningitis i posla ga u bolnicu, piše Novi list.

Epidemiolozi Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije nemaju bolničke prijave o zarazama krpeljnim meningoencefalitisom, koje se, kako objašnjava epidemiolog dr. Dobrica Rončević, kao i sve slične infekcije s visokim infekcijskim potencijalom obavezno prijavljuju nakon laboratorijske potvrde.
Dr. Rončević savjetuje detaljan pregled nakon boravka u prirodi. U slučaju da je krpelj na koži, potrebno ga je čim prije skinuti.

"Preporuča se da osoba samostalno skine krpelj s kože na način da ga pincetom ili prstom prihvati za zadak i nježno podigne. Koža će se odignuti s njim i on će se s vremenom otpustiti", savjetuje dr. Rončević. Podsjeća da se osobe koje često borave u prirodi, i to na mjestima gdje se javljaju prijenosnici krpeljnog meningoencefalitisa, mogu cijepiti.

Prirodna žarišta krpeljnog meningoencefalitisa karakteristična su za određena kontinentalna područja Hrvatske i Slovenije. U pravilu se radi o područjima sjeverno od Save, dok su sporadični slučajevi zabilježeni i u Gorskom kotaru.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.