Događaji

Ostali bez lokacije

Izvorni suveniri izgurani iz Grada

Izvorni suveniri izgurani iz Grada

Proizvođači 'Uspomena iz Dubrovnika' ne znaju gdje smjestiti štandove

Četrnaest proizvođača autohtonih dubrovačkih suvenira još uvijek ne zna kada će i gdje dobiti štandove za prodaju svojih proizvoda iako je turistička sezona u Dubrovniku već počela, piše slobodnadalmacija.hr

Nakon što su proteklih sezona bili smješteni na Gundulićevoj poljani te nedavno privremeno u Ulici sv. Dominika, proizvođači izvornih suvenira ostali su bez lokacije na kojoj bi mogli ponuditi svoje suvenire.

Iako su se donedavno nadali da će im gradske vlasti omogućiti povratak na placu unutar gradskih zidina, po svemu sudeći, od toga neće biti ništa, baš kao ni od prelaska u park u Pilama, koji za takvu djelatnost jednostavno nema uvjeta.

- Od 29. siječnja ove godine više puta smo se uzalud pismeno obraćali gradskoj upravi i od tada vodimo jalove razgovore o mjestu  na kojemu bismo mogli prodavati svoje proizvode - kaže obrtnik Miše Milovčević, predstavnik skupine proizvođača izvornih suvenira, čije su skulpture i predmeti u bronci obišli svijet.

- Mjesečno smo izdvajali po dvije tisuće kuna za štand, uz dodatne troškove skladištenja i suncobrana, što znači da je javno poduzeće “Sanitat” samo lani od nas uprihodilo 186 tisuća kuna.

Proizvođači izvornih suvenira koji su, kako ističu, prije dobro surađivali s gradskim vlastima i redovito se odazivali svim pozivima za sudjelovanje na božićnim i uskrsnim sajmovima te predstavljanjima u zemlji i inozemstvu, sada su se našli u pat-poziciji.

 Ovotjedni sastanak s predstavnicima lokalne vlasti nije donio konkretne rezultate, pa su uvjerenja da će im ova sezona u potpunosti propasti. Iz gradske uprave im poručuju kako će uslijediti novi ustroj u kojemu će i to pitanje biti riješeno, no kako vrijeme odmiče, četrnaest dubrovačkih obrtnika sve manje u to vjeruje.

Ogorčeni su i izjavama zamjenika gradonačelnika Nika Šalje koji ističe da su se trebali javiti na javni natječaj te odgovaraju kako su uvijek redovito plaćali mjesečni najam za svega “dva kvadrata” na otvorenom, što je jednako kao da su se javili na natječaj.

Dodaju kako im je potpuno neprihvatljivo da u Gradu, kojega su preplavili preprodavači i dalekoistočni suveniri, nema mjesta za one koji njeguju gotovo već iščezle tradicijske vještine i suvenire načinjene rukama domaćih obrtnika.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.