Događaji

Brzi i učinkoviti

HGSS-ovci izvukli speleologa iz jame duboke 360 metara

HGSS-ovci izvukli speleologa iz jame duboke 360 metara

37-godišnji speleolog koji je pao u dijabetičku komu u tijekom istraživanja u jami Kita Gaćešina u Crnopcu na Velebitu na dubini od 360 metara izvučen je na površinu i osjeća se dobro.

Još uvijek traje raspremanje jame koje će potrajati još nekoliko sati. U samoj jami se nalazi još 11 spašavatelja te 30 pripadnika na otvoru jame na površini. Unesrećeni spelolog se oporavio i sada je dobro. O njegovom zdravstvenom stanju u samoj jami skrbilo je dvoje liječnika HGSS-a, uz infuzije i kisik. U izvlačenju je sudjelovalo 50-ak gorskih spašavatelja iz više stanica HGSS-a koji su vrlo vični radu u podzemlju. Službeno, akcija će potrajati dok i posljednji spašavatelj ne iziđe na sigurno.

Unesrećeni je izvučen iz jame oko 2,20 sati ujutro te je oko sat vremena nakon toga predan hitnoj pomoći. Bio je pri svijesti i dobro se osjećao. Akcija HGSS-a time nije završena jer je tek uslijedio izlazak spašavatelja te potom ulazak ekipe za raspremanje i vađenje opreme. Naime za potrebe ovog spašavanja spašavatelji su u jamu unijeli 600 metara užeta, 10 bušilica, preko stotinu karabinera, 3 bivka, boce s kiskom te brojnu drugu tehničku i medicinsku opremu.

Transport unesrećenog je oko ponoći privremeno zaustavljen na dubini od oko 200 metara kako bi mu se stabiliziralo stanje šećera. Dobio je infuziju pa se izvlačenje nastavilo za oko pola sata.

Oko 23,30 je krenulo spašavanje unesrećenog speleologa. Prvu vertikalu od 100 metara spašavatelji su speleologa podizali u pojasu.

Liječnici i spašavatelji su do unesrećenog došli oko 18,20 te ga stabilizirali, nakon čega je došao k svijesti.

HGSS je predviđao da će akcija potrajati najmanje do jutra, s obzirom na to da se radi o spletu vertikalnih i horizontalnih, često i vrlo uskih kanala koje treba svladati sa nosiljkom i unesrećenim, gdje se ekipa moraju rasporediti na nekoliko desetaka sidrišta i pozicija i izmjenjivati se.

"Brzina i učinkovitost provedbe ove složene akcije spašavanja dokaz je vrlo visoke kvalitete i spremnosti hrvatskih gorskih spašavatelja. Izvući unesrećenog iz ovako složenog speleološkog objekta u nešto više od 12 sati od dojave mogu samo najbolji na svijetu", javlja HGSS.

Podsjećamo, Hrvatska gorska služba spašavanja je dobrovoljna i neprofitna humanitarna služba specijalizirana za spašavanje u planinama, stijenama, speleološkim objektima i drugim nepristupačnim mjestima. Kako bi postali gorski spašavatelji, kadidati prolaze iznimno zahtjevan program obuke. Djeluju potpuno volonterski.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.