Fikcija je jedno, a stvaran život drugo
Kako pomoći djetetu koje se guši?
"Jako je važna edukacija o reanimaciji u hitnim slučajevima koju bi trebali proći roditelji i svi oni koji profesionalno imaju posla s djecom", ističe prim. Novak
Smrt četverogodišnjeg dječačića u zadarskom naselju Bokanjcu, koji je, prema dostupnim podacima, iskrvario nakon što mu je majka pokušala učiniti traheotomiju jer se počeo gušiti, otvorila je više pitanja, piše danas.net.hr
Znaju li roditelji pomoći kada se dogode ovakvi nepredviđeni, iznenadni incidenti, a djetetovo stanje zahtijeva hitnu, ali prisebnu reakciju?
Je li traheotomija kod gušenja prava mjera "u rukama" nestručnjaka?
"Djetetova majka očito se uspaničila i nema sumnje da je željela pomoći, spasiti dijete koje je pred njezinim očima gubilo dah. Međutim, ne bih rekao da je, čak i u takvoj situaciji, normalno provoditi traheotomiju, otvor na vratu koji će omogućiti ulazak kisika, odnosno disanje ozlijeđene osobe. Na prednjoj strani vrata nalaze se velike krvne žile i needucirana, nestručna osoba može lako pogoditi i prerezati krvnu žilu te izazvati krvarenje", objašnjava prim. dr. Milivoj Novak, voditelj Jedinice za intenzivnu njegu Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb.
"Ja sam intenzivist, ali, vjerujte, ne bih se samo tako, uvjetno
govoreći na cesti, odlučio učiniti traheotomiju. Iako je u bolničkim
uvjetima, sa skalpelom, to relativno jednostavan postupak", kaže prim.
Novak. Jednostavnim se čini i kada promatramo kako taj medicinski postupak,
koji doista u mnogim stanjima, osobito kada se osoba guši, može spasiti
život, izvode glumci u filmovima ili u liječničkim serijama. No,
fikcija je jedno, a stvaran život nešto posve drugo.
"Dakle, želim ponovno naglasiti da je bitna edukacija o reanimaciji u hitnim slučajevima koju bi trebali proći svi, a pogotovo roditelji i oni koji profesionalno imaju posla s djecom", ističe prim. Novak Savjeti liječnika
Ako vidite dijete koje se guši, prvo i osnovno je pokušati prstom dohvatiti tijelo ako je u gornjem dijelu dišnog sustava i vidljivo. U suprotnom dobro je manje dijete okrenuti naglavačke i krepko ga udariti između lopatica, kaže za Vjesnik prim. dr. Irena Babić, otorinolaringologinja u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj. Bitno je povećati pritisak zraka u plućima koji bi istjerao predmet iz dušnika. Kod većeg djeteta dobro je napraviti isto to uz pomoć tzv. Heimlichova zahvata: kratkotrajni i nagli trzaj spojenim šakama, ispod rebrenog luka (žličice), usmjeren prema gore. Tako se povećava tlak u trbušnoj šupljini, indirektno i u plućima, i predmet može ispasti iz usta.
Sve ostalo, kao hitna konikotomija (za razliku od traheotomije pri planiranim operativnim zahvatima), koja se izvodi u dijelu dušnika ispod grkljana, ne savjetuje se nikome osim liječnicima specijaliziranim za to područje, jer može doći do presijecanja velikih žila koje su u blizini i drugih struktura.
danas.net.hr/ezadar
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.