Događaji

Re-Thinking Humanities and Social Sciences

Pomicanje granica prostornosti našeg doba kroz koncepte zona

Pomicanje granica prostornosti našeg doba kroz koncepte zona

Od 1. do 3. rujna na Sveučilištu u Zadru održava se druga po redu međunarodna konferencija o Promišljanju društvenih i humanističkih znanosti (Re-Thinking Humanities and Social Sciences).

Organizator konferencije je Odjel za anglistiku Sveučilišta u Zadru, a ove su se godine odazvali mnogi svjetski poznati znanstvenici i učenjaci, od kojih su organizatori posebno istaknuli postmodernog geografa Edwarda W. Soje sa Sveučilišta u Kaliforniji te pisca i umjetnika Brandona LaBella iz Nacionalne Umjetničke akademije u Bergenu.

Predavanja su počela jučerašnjim uvodnim izlaganjem Edwarda Soje, a i sama konferencija je svečano otvorena jučer navečer, u svečanoj dvorani Sveučilišta. Svim zainteresiranima, posebno studentima i studenticama Sveučilišta u Zadru, omogućen je besplatan pristup izlaganjima i debatama.

"Riječ je o interdisciplinarnoj odnosno transdisciplinarnoj konferenciji na kojoj sudjeluju učenjaci i znanstvenici različitih disciplinama: od sociologije, kulturalnih studija, etnologije, antropologije, književnosti, lingvistike... Svim radovima je zajedničko to što se bave prostorom i radikalnom prostornošću našeg doba, posebice konceptom zona", rekli su nam organizatori. Svaki od radova koje će se izlagati bavi se posebnim slučajem unutar tematike/ prostora kojeg su odabrali.

Sudionici-izlagači ovogodišnje konferencije pokušavaju doći do odgovora na pitanje: "Postoji li još nešto izvan prostora, prostornosti? Ima li nešto što još uvijek postoji u prostoru, a da je u mogućnosti kretanja spram različitih alternativa, drugotnosti? U skladu s tim, na konferenciji će se primarno raspravljati o pitanjima mogućih prostornih alternativa i drugotnosti. Ove je godine konferencija okupila oko 90 sudionika, iz 20-tak zemlja s različitih kontinenata (od Sjeverne Amerike, Europe, do Azije i Australije) i što je vrlo pohvalno, najveći je broj sudionika mlađe životne dobi.

Ovo je druga po redu međunarodna konferencija. Prošle je godine konferencija bila na temu "Drugosti", ove godine "Prostornosti". Namjera organizatora je da se konferencija svake godine održava i, ako je moguće, postane tradicionalno okupljanje i druženje učenjaka i znanstvenika iz cijelog svijeta u Zadru. Vezano za ovogodišnju temu, organizatori kažu kako su tražili temu koja može pokriti više disciplina i istraživanja, te se odlučili za temu "Zone i prostora". Tema će se na izlaganjima predstaviti kroz, između ostalog, sociološka istraživanja imigranata, predgrađa, arhitekture, koncentracijskih kampova, graničnih područja, urbanizacije, ruralnih područja, humane geografije, i dr.

Sudionici će na temelju spomenutih istraživanja pokušati još više proširiti pojam zone i svega što ona uključuje i može uključivati tako što će istražiti različite koncepte prostora. Uz sve to, konferencija nudi i mogućnost prelaženja različitih teorijskih koncepata prilikom kojih se naučnici raznih podloga i interesa još više moći zbližiti i povezati u eventualnoj budućoj suradnji.

Neke od tema koje će se predstaviti i o kojima će se raspravljati na konferenciji: Zone kao određeni, specifični lokaliteti, Zona kao nadopuna cjelovitosti, Ratne zone, Urbane zone, Zone unutar zona, Gotički i maštoviti, fiktivni prostori, Zona kao simptom, Zona kao prostor političke borbe, Umjetničke zone, zone zvuka, i dr.

Ponešto o posebnim gošćama ovogodišnje konferencije, Edwardu Williamu Soji i Brandonu Labellu:

Edward William Soja je postmodernistički, politički geograf i urbanist. Istaknuti je profesor urbanog planiranja na fakultetu na UCLA te na London School of Economics. Osim osvrta na radove američke feminističke, kulturne teoretičarke bell hooks (1952.) i francuskog intelektualca Michaela Foucaulta (1926. - 1984.), najveći doprinos profesora Soje prostornoj teoriji i polju kulturne geografije njegova je uporaba rada francuskog marksističkog urbanog sociologa Henrija Lefebvrea (1901. - 1991.), autora Proizvodnje prostora (1991.). Soja je osuvremenio Lefebvreov koncept prostorne trijade vlastitim konceptom prostorne trijalektike koja uključuje treći prostor ili prostore koji su istovremeno i realni i imaginarni.

Soja fokusira svoju kritičku postmodernističku analizu prostora i društva, ili ono što naziva prostornošću, na ljude i mjesta u Los Angelesu. Godine 2009. University of Minnesota Press objavio je svoju posljednju knjigu o socio-prostornoj pravdi u Los Angelesu. Soja je surađivao na istraživanjima i pisanju s poznatim osobama poput profesora Allena J. Scotta (UCLA), Michaela Storpera (UCLA, LSE), Fredrica Jamesona (Sveučilište Duke), Davida Harveyja (Johns Hopkins, CUNY), te na raznim fakultetima i s brojnim studentima na katedrama za urbano planiranje, arhitekturu, politologiju i geografiju na UCLA-u.

Soja je na jučerašnjem predavanju, kojim je zapravo i započela ovogodišnja konferencija RHSS, nastavio svoju kritičku postmodernističku analizu prostora i društva raspravljajući o kulturnoj snazi grada, na koji način se grad razvija, spomenuo se koncepta metropolisa i post metropolisa, povijesnog razvoja grada, raspravio o razvoju različitih oblika regionalizama i što oni znače suvremenom poimanju prostora.

Brandon LaBelle, Nacionalna Umjetnička akademija u Bergenu, Norveška

LaBelle je u mlađim danima bio bubnjar i svirao je u raznim bendovima, obilazio svijet i snimao albume. Kaže kako su ta iskustva uvelike utjecala na njega kao umjetnika. Ima tendenciju raditi u odnosu na danu publiku, a veliki mu je interes određeni, konkretni prostor. Umjetnost je za LaBella pronalaženje mjesta unutar kulture i, između ostalog, predstavlja performativan čin koji stvara socijalne situacije. Biti bubnjar na pozornici naučilo ga je jako puno o tome kako zvuk stvara značenje za ljude, i kako to može dokinuti vrijednosti postojećih obrazaca, ili potaknuti radikalni oblik identifikacije.

Kao umjetnik, usredotočen je na zvučne instalacije, performanse i prostorne projekte. Za takav način rada odlučio se zbog velikog interesa za prostor koji označava križanje privatnog i javnog. Zanima ga kako je sfera privatnog uvijek povezana s aspektima zajedničke, javne, društvene sfere. Također, veliki interes u njemu pobuđuje i zvuk. Smatra da je izuzetno dinamičan „materijal" koji se s nevjerojatnom lakoćom prelazi sve prepreke i granice, čime postaje poveznica svemu unutar prostora u kojem se pojavljuje.

Osim što je umjetnik, on je i aktivan pisac, piše teoriju, ali i fikciju koja se odnosi na povijest umjetnosti zvuka, aspekte eksperimentalne prostorne prakse i pitanja zajedničkog prostora i performativnosti.
Danas u 10 sati započelo je predavanje prof. Brandona Labella. Uz neke audio primjere će na jedan alternativan način pristupiti poimanju prostora i prostornosti. (uč. 143 na Sveučilištu)


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.