Događaji

Istraživanje

Hrvate najviše brine povećanje cijena

Hrvate najviše brine povećanje cijena

Neke Hrvate, točnije njih 27 posto, brine i da će Hrvatska ulaskom u Uniju izgubiti i svoj nacionalni i kulturni identitet

Podrška ulasku u Europsku uniju iznosi tek 53 posto, dok bi 40 posto građana glasalo protiv ulaska u Uniju da se referendum održava danas. Pokazali su to rezultati istraživanja koje je po narudžbi Delegacije EK u Hrvatskoj provela agencija Ipsos Puls.

Iako se radi o ogromnom padu u odnosu na 2003. godinu, kada je za ulazak u Uniju bilo čak 70 posto građana, voditelj istraživanja Dragan Bagić uvjerava kako su "male šanse da referendum bude neuspješan".

"Ako gledamo samo one koji bi izašli na referendum, onda podrška raste na 57 posto, dok bi 37 bilo protiv članstva u Uniji", objasnio je Bagić na konferenciji za novinare kojoj je prisustvovao i šef Delegacije EU-a u Hrvatskoj Paul Vandoren.

Valja, međutim, primijetiti kako završetak pregovora nije bitno motivirao birače da se odluče za ulazak u Uniju, dok bi na referendum izašlo čak dva posto manje birača nego u travnju. Istraživanjem su pokušali detektirati i euroskeptike, no to se pokazalo nemogućim, pošto ih ima unutar svih segmenata populacije.

Građane u vezi Europske unije najviše brine povećanje cijena i režija nakon pristupanja, što je, kaže Bagić, rezultat uvjerenja da će uvođenjem eura skočiti cijene. Tako čak 67 posto Hrvata vjeruje da će se cijene komunalnih i drugih usluga znatno povisiti, polovica ispitanih vjeruje kako će povećani uvoz uništiti hrvatsku proizvodnju, dok 43 posto optimističnih smatra kako će članstvo Hrvatske u Europskoj uniji dati Hrvatskoj veći utjecaj na međunarodne političke i ekonomske događaje.

Građani su pokazali i da jako malo znaju u Uniji kojoj pristupaju. Tako je test znanja pisan u okviru istraživanja prošlo tek njih 50,2 posto, uz poražavajući rezultat od 12 posto građana koji se smatraju dobro informiranima o Europskoj uniji. Rezultat je to koji stagnira već šest godina.

U tome veliku ulogu ima netransparentnost ove Vlade koja ne želi pokazati što je ispregovarala s Europskom unijom, već je objavila tek pregovaračka stajališta čime zasigurno dodatno doprinosi rastu euroskepticizma. Građane, uostalom, zanima i kako će članstvo u Uniji utjecati na ekonomsku situaciju i životni standard.

Neke Hrvate, točnije njih 27 posto, brine i da će Hrvatska ulaskom u Uniju izgubiti i svoj nacionalni i kulturni identitet, 26 posto njih da će izgubiti suverenitet, dok tek 42 posto građana ima vrlo i donekle pozitivan osjećaj prema EU. U tom smislu očekuju poboljšanja na području vladavine prava, zaštite okoliša i obrazovanja.

No, sve u svemu, Vandoren je zadovoljan što su građani izrazili potporu, a uvjerava da je ljubav obostrana:

"Nema straha od umora članica EU od proširenja. To je mit. Vjerujem da većina građana EU podržava ulazak Hrvatske u Uniju", poručio nam je.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.