Događaji

Uskrsnule novčanice

Još uvijek se plaća kunama kojima je istekao rok trajanja?

Još uvijek se plaća kunama kojima je istekao rok trajanja?

Hrvatska narodna banka obavlja zamjenu takvih novčanica bez vremenskog ograničenja

Imate u novčaniku novčanicu od 50 kuna s datumom izdavanja 31. listopada 1993., a uz nju i novčanicu od 20 kuna s istim datumom izdavanja? Želite platiti piće u kafiću ili obaviti spizu u dućanu? E, neće ići! Konobar i trgovkinja vraćaju vam tih vaših 50 ili 20 kuna, piše slobodnadalmacija.hr

To su nevažeće novčanice, objašnjavaju. Nisu krivotvorine, već “prave” hrvatske kune, ali im je rok trajanja istekao, i prema odlukama Hrvatske narodne banke povučene su iz optjecaja. Kao takve nisu više zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj, i to od 1. siječnja 2010. za novčanice od 50 kuna, te od 1. travnja 2007. godine za novčanice od 20 kuna.

Što sada s njima?

Hrvatska narodna banka obavlja zamjenu takvih novčanica bez vremenskog ograničenja. Samo što put do HNB-a u Zagreb košta puno više od tih 50 ili 20 kuna... Ali otkud u ljetu 2011. godine tako velik broj starih nevažećih novčanica od 50 i 20 kuna? Upravo se to događa zadnja dva, tri mjeseca u Zadru, vjerujemo i u drugim gradovima.

U platnom prometu, koji u turističkoj sezoni u Dalmaciji uvijek karakteriziraju znatno veći priljev deviza i “nestašica” kuna osobito sitnijih apoena, pojavio se velik broj nevažećih novčanica od 50 i 20 kuna. Za razliku od dobro upućenih trgovaca i konobara, obični puk nema pojma da u novčaniku ima nezakonito sredstvo plaćanja. 

- Takvih starih novčanica ovoga ljeta ima puno, iako su već davno trebale biti povučene. Ljudi to uvaljuju jedan drugome, onaj tko zna za stare novčanice ne želi ih primiti, a onaj komu je takva novčanica odbijena, nastoji je uvaliti nekome drugome, tako da se to stalno vrti u krug. Čudno je što se takvih novčanica nađe u macevima novca koji stižu s banke ili pošte, pa je najsigurnije krupan novac razmjenjivati u privatnim mjenjačnicama koje više paze na takve stvari - kaže nam trgovkinja privatnog dućana na zadarskom Poluotoku.

Naime, nevažeće novčanice od 50 i 20 kuna i sami su novinari pokušali “uvaliti“ na nekoliko frekventnih mjesta u gradu. U kafiću “Forum” pored Sv. Donata konobar je u trenutku prepoznao “falšu“ dvadeseticu za kavu. - Oprostite, ali ne mogu vam primiti ovih 20 kuna, istekao im je rok trajanja - kazao je znalački, uputivši ih na brzinu u razlike između važeće i nevažeće novčanice.

U maloprodajnim trgovinama mješovite robe “Sonik” i “Bakmaz” trgovkinje su također bile dobro educirane i nisu željele primiti nevažećih 50 i 20 kuna, a nismo dobro prošli ni na kioscima “Tiska”. Na gradskoj tržnici bakice nisu primjećivale razliku dok ih novinari nisu upozorili, kao ni u nekim privatnim dućanima gdje trgovci nisu išli toliko za tim detaljima. Nevažeći novac na taj način nesmetano kruži platnim prometom, stvarajući uglavnom probleme običnim građanima, iako toga zapravo ne bi smjelo uopće biti.

Naime, prema Odluci o uvjetima redistribuiranja novčanica i kovanog novca koju je donio guverner Željko Rohatinski 17. srpnja 2009. godine, kreditne institucije opremljene potrebnim uređajima prema točno utvrđenoj proceduri moraju provjeravati autentičnost novca i u slučaju potrebe povući ih iz optjecaja i predati HNB-u.

Ako toliko puno nevažećeg novca kruži gradom, to može značiti da novčarske kuće ne rade ono na što ih obvezuje HNB, jer bi se inače logikom platnog prometa nevažeće kune trebale “zaustaviti” u FINI, bankama i poštama, umjesto da otamo ponovno stižu do lisnica građana. Ili je netko izvukao zalihe starih novčanica, pa ih pustio u optjecaj, ili se, što će prije biti, radi o našem poznatom javašluku i urođenom smislu za nered. Pa tko kome - uvali!

 SD/ezd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.