Događaji

Potamnile u sezoni

S Poljane Šime Budinića uklanjat će se kamene ploče

S Poljane Šime Budinića uklanjat će se kamene ploče

Gradska uprava naložila je hitno vađenje već postavljenog kamena na Poljani Šime Budinića i postavljanje novoga, jer je postojeći kamen, kojim je dio Poljane popločan prije ljeta, pocrnio. Potvrdio je to za Slobodnu Dalmaciju gradonačelnik Zvonimir Vrančić.

 Naime, prije desetak dana u Gradskoj upravi održan je i sastanak o toj temi na kojemu su bili predstavnici investitora, projektanata, nadzora i izvođača radova na projektu obnove Poljane Šime Budinića i Trga Petra Zoranića.

Na sastanku sazvanom upravo zbog nezadovoljstva gradskih čelnika tamnom bojom kamena koji je ovoga ljeta pocrnio u gornjim slojevima, od izvođača radova, tvrtke "Duca", zatraženo je da prezentiraju kamen koji neće mijenjati svoju boju pod atmosferskim utjecajima.

Projekt popločenja prostora od Trga pet bunara pa sve do crkve svetog Šime, uređenje prostora oko konobe Skoblar i uređenje zelenih površina obuhvaća radove vrijedne 8,7 milijuna kuna.

Izvodi ih tvrtka "Duca" prema projektu zagrebačkog arhitektonskog studija "Kostrenčić i Krebel", koji su za svoje idejno rješenje osvojili nagradu od 75 tisuća kuna.

- U to da je kamen kvalitetan, mi se moramo uvjeriti, a izvođač radova ima obvezu uvjeriti nas da kamen zadovoljava kvalitetom i izgledom. Iskazali smo nezadovoljstvo kamenom koji je postavljen i zatražili da se on ukloni i pronađe drugi kamen koji neće tamnjeti kao ovaj. To će biti izvedeno čim se radovi nastave i to neće poskupjeti čitavu investiciju niti posebno produljiti rokove izgradnje - kazao je gradonačelnik Vrančić.

Dodao je kako se ne želi upuštati u rasprave o tome zašto je kamen na Poljani Šime Budinića pocrnio i je li istarski kamen iz Pazina pogodan za tu namjenu u Zadru.

- To me u konačnici uopće ne zanima jer je riječ o nekim pitanjima građevinske struke u koje ne želim ulaziti. Mi smo nakon godinu dana iznimno zadovoljni izgledom i kvalitetom kamena kojim je popločana Poljana pape Ivana Pavla II. A tamo je također riječ o kamenu iz Pazina. Želimo kamen takve kvalitete i na Poljani Šime Budinića i Trgu Petra Zoranića. Naše je pravo kao investitora da to zahtijevamo, a tu je i nadzor koji brine o kvaliteti izvedenog posla. O nekim drugim spekulacijama u vezi s tim ne želim govoriti - bio je izričit gradonačelnik.

Problemi oko tamnjenja kamena zadnjih desetak godina prate građevinske zahvate u staroj jezgri, od popločenja Gradske tržnice do obnove Ulice Jurja Barakovića, pa čak i dijela šetnice na Forumu.

Kamen bi prigodom postavljanja bio bijel, a onda bi nedugo zatim poprimio prljavi izgled zbog sive, pa i čak i izrazito crne nijanse u površinskom sloju. Što je najgore, potpuno bi odudarao od starog kamena koji se isticao bjelinom, što se još uvijek može dobro vidjeti u spoju Ulice Jurja Barakovića s Narodnim trgom, odmah uz zgradu Gradske uprave.

Dugo su se vodile rasprave o uzrocima tamnjenja kamena, neki su problem vidjeli u cementnoj prašini koja bi zaprljala gornje porozne slojeve, a drugi su čak tvrdili da obuća prolaznika utrljava nečistoću u novi kamen.

Nikada zapravo nije otkriven uzrok tamnjenja kamena koji se događao u većini projekata, osim prigodom popločenja Poljane Ivana Pavla gdje je kamen uglavnom zadržao svoju izvornu bjelinu. Sadašnji pocrnjeli kamen iz Pazina kod crkve sv. Šime bit će izvađen, a hoće li se novi bijeljeti, tek će se vidjeti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.