Događaji

Nacionalni dan nenasilja nad ženama

Sabljar-Dračevac: Žene moraju jasno reći NE nasilju

Sabljar-Dračevac: Žene moraju jasno reći NE nasilju

Danas je u Senju održana press konferencija u povodu sutrašnjeg obilježavanja Međunarodnog dana nenasilja nad ženama. Konferencija su prisustvovali Predsjednica Zadarske Županijske organizacije SDP-a Renata Sabljar-Dračevac i Predsjednik županijske organizacije Ličko-Senjske SDP-a Tomislav Zrinski.

U današnjem društvu unatoč zakonskoj regulativi još uvijek postoji, visoka tolerancija spram nasilja u obitelji gdje se uglavnom kao žrtva pojavljuje žena, što postaje jedan od problema današnjice, naglasio je Zrinski.

Ravnopravnost žena u našem društvu osigurana je Ustavom i drugim propisima, međutim i pored toga nužna je pojačana zaštita žena, tim više što se mora uzeti u obzir biološka i reproduktivna funkcija žene, pa se prema tome posebno treba štititi upravo majčinstvo i kao krajnji cilj, zaštitom majki štite se i djeca.

U cilju eliminacije svih oblika nasilja nad ženama SDP javno poziva sva nadležna tijela za potrebnim oblicima suradnje, koja mora obuhvaćati sva područja i sve stručnjake koji dolaze u kontakt sa žrtvama nasilja, a ovdje spada pravosuđe, politika, obrazovanje, zdravstvo, socijalna skrb, ženske grupe i nevladine organizacije i dr.

Ova suradnja na području Ličko-senjske županije tim više treba bolja i učinkovitija jer na ovom prostorima pored stvorenih zakonskih uvjeta i odgovarajućeg tretmana žena kao žrtve nasilja u nadležnim tijelima, nužno je naglasiti i podatak na području Ličko-senjkse županije ne postoji za razliku od nama susjednih županija, „sigurna kuća" kao prostor za zbrinjavanja žena žrtava najtežih oblika nasilja.

'Kao psihijatar vidim da je kod žrtava nasilja najviše izražen sram, svaljivanje krivice na sebe i pokušaj pronalaženja opravdanja za agresora. Osjećaj koji prevladava je bespomoćnost i strah zbog različitih vidova zavisnosti od nasilnika', kazala je Renata Sabljar-Dračevac.

Žrtve su premalo upućene o činjenicama kad jednom krene vrijeđanje, omalovažavanje, izravni napad riječima, to je samo početak puta koji odlazi sve dublje i dalje i kada krene prvi udarac taj je lanac nemoguće prekinuti.

'Vjerujemo da će se stvari popraviti same od sebe, da je to bio loš trenutak i da se više neće ponoviti. Nažalost, obrasci ponašanja se ponavljaju. I zlostavljač uvijek bira žrtvu koja nije u stanju oduprijeti se psihički ili fizički. Takozvanu "laku metu". U Hrvatskom društvu nasilnici i lopovi su prihvaćeni i cijenjeni od okoline i kako sustav kažnjavanja nije adekvatan konstantno šaljemo poruku "nema veze" : toleriramo nasilje', zaključuje Renata Sabljar-Dračevac.

2005. godine donesena je Povelja o postupanju nad žrtvama obiteljskog nasilja. U praksi je zaživjela tek 2007.g
Statistički podaci za Zadarsku županiju 2010 pokazuju da je prijava obiteljskog nasilja nad ženama bilo 378 slučajeva, a 6 nad muškarcima. Potrebe za smještajem u sigurnu kuću bilo je za 11 žena i 12 djece. Za razliku od 2011 gdje je samo 6 žena i petero djece bilo potrebno smjestiti u sigurnu kuću u prva tri kvartala.

Ono o čemu se znatno manje govori, a postaje ozbiljan socio-ekonomski problem je upravo ova institucionalna agresija koja je češće usmjerena prema ženama. Učestalo i od drugih žena. Nedovoljno je prepoznata i žrtvama nisu jasno definirana prava. Izrazito je teško dokaziva.

Danas želimo poslati jasnu poruku da nas institucije civilnog društva i svih ostalih vladinih (socijalnih, pravnih i javnozdravstvenih službi) mogu samo upozoriti na naša prava.

Mi smo te koje se moraju izboriti za sebe. Ne dozvoliti da nas zlostavljaju u bilo kojem okruženju, reći jasno ne nasilniku, prijaviti ga. Tek tada će se početi mijenjati temeljne postavke na kojima počiva naše društvo, ističe Renata Sabljar-Dračevac.

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.