Događaji

Postupak se vodi na sumnjiv način

Slučaj Horvatinčić: Odvjetnica Talijana traži izuzeće istražnog suca

Slučaj Horvatinčić: Odvjetnica Talijana traži izuzeće istražnog suca

Odvjetnici nije jasno ni zašto je istražni sudac kasnio tri dana s odlukom o puštanju Horvatinčića iz pritvora

Anamari Laškarin, odvjetnica Giade i Federica Salpietra, Talijana čiji su roditelji poginuli u pomorskoj nesreći kod Primoštena nakon što se u njihovu jedrilicu zabio Horvatinčećev gliser, zatražila je od DORH-a da kao stranka u postupku zatraži izuzeće istražnog suca Branka Ivića, predsjednika kaznenog odjela Županijskog suda u Šibeniku Igora Ninića te predsjednika Županijskog suda Šibenik Sanibora Vuketina zbog "nepristranosti u vođenju postupka".

Index je u posjedu zahtjeva koji je odvjetnica uputila Mladenu Bajiću i u kojem se objašnjavaju razlozi zahtjeva za izuzećem, od kojih su osnovni da je odvjetnica Anamari Laškarin imala problema prilikom dobivanja spisa na uvid te da Horvatinčić nije bio pritvoren na temelju mogućnosti ponavljanja djela iako ima preko 30 prekršaja u vožnji, uglavnom zbog prevelike brzine.

"Od samog početka ovaj postupak se vodi na način da dovodi u sumnju nepristranost sudaca koji odlučuju i/ili imaju zakonske ovlasti u vođenju ovoga postupka. To se posebno odnosi na vođenje spisa suprotno ZKP-u, Zakonu o sudovima i Sudskom poslovniku tako da se ne mogu iz spisa utvrditi relevantne procesne činjenice, postoje očite procesne nepravilnosti u donošenju odluka o vođenju postupka, nepravilnosti u dostavljanju strankama i njihovim ovlaštenim braniteljima, sve posebice i dodatno u odnosu na pritvor, a što sve utječe na pravilnost postupka i posljedično utvrđivanje činjenica i ostvarenja prava stranaka", navodi odvjetnica u zahtjevu.

Konkretno, Laškarin zahtijeva izuzeće istražnog suca Ivića jer sredinom kolovoza Horvatinčiću nije odredio pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela iako je kontroverzni poduzetnik u razdoblju od 28. kolovoza 1999. do 15. veljače 2011. počinio 31 prekršaj u prometu, uglavnom zbog prebrze vožnje. Sucu zamjera i što ta činjenica, uzeta iz Analitičkog izvješća policije, nije nigdje navedena u odluci o odbijanju pritvora. Činjenice o brojnosti prekršaja, navodi Laškarin, sudac je uzeo u obzir tek nakon što su opunomoćenici talijanske obitelji u dva navrata ukazali na njih i nakon što je Općinsko državno odvjetništvo u Šibeniku u dva navrata podnosilo zahtjev za produženje pritvora zbog opasnosti od ponavljanja djela. Laškarin upozorava da ako već nije određen pritvor na temelju tih činjenica, da je već u 19. kolovoza trebala biti određena barem mjera opreza.

Problema je bilo i s dobivanjem istražnih spisa od strane suda. Sud je 26. rujna tvrdio da su spisi na Vijeću, iako je 23. rujna dobivena obavijest (od suda) da spis još nije bio na Vijeću zbog odluke po žalbi. Na kraju je ispalo da je spis i dalje na sudu, a da se istražni sudac koji jedini može odobriti uvid u spis nalazi na bolovanju.

"Nakon obraćanja predsjedniku suda koji također nije dopustio uvid u spis, pismenog zahtjeva i predstavke, uvid je odobren tek u 14:25 sati", navodi Laškarin. U narednih sat i pol, znači do 16 sati, ispalo je da je spis ipak bio na Vijeću, ali se ne zna kada, da je Vijeće donijelo odluku, da je odluka u izradi.

Također, spis se pokazao pun propusta, bez odgovarajućih podataka. Odvjetnici nije jasno ni zašto je istražni sudac kasnio tri dana s odlukom o puštanju Horvatinčića iz pritvora, iako su zahtjev za produženje pritvora i saslušanje novih svjedoka podneseni na vrijeme, 14. rujna.

Izuzeće predsjednika suda u Šibeniku Sanibora Vuketina i predsjednika kaznenog odjela suda Igora Ninića traži jer joj je bio onemogućen uvid u spis, a čime je onemogućena u zastupanju sve do 16. rujna iza 14:25 sati. Laškarin smatra kako je u dobivanju spisa presudna bila predstavka "bez koje sud ne bi, očito, dopustio uvid u spis". Laškarin i tu drži da ima razloga za sumnju u nepristranost.

"Ni predsjednik suda, ni predsjednik kaznenog odjela ne postupaju u ovom postupku u skladu sa Zakonom o sudovima i Sudskom poslovniku, niti organizacijski niti stručno nadziru urednost rada istražnog suca i Vijeća, što sve ima za posljedicu brojne nepravilnosti u donošenju odluka o vođenju postupka, nepravilnosti u dostavljanju strankama i njihovim ovlaštenim braniteljima, i nepravilnosti u vođenju spisa i samog postupka", navodi Laškarin.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.