Događaji

Sindikalno organiziranje

I hvatski vojnici će u sindikat

I hvatski vojnici će u sindikat

U Hrvatskoj vojsci postoji velika želja za sindikalnim organiziranjem te izradom kolektivnog ugovora koji bi štitio njihova prava

U novoj, 2012. godini sindikalno organiziranje bit će moguće i pripadnicima Oružanih snaga RH. Do sada sindikalno organiziranje vojnicima nije bilo moguće, ali Sindikat vojnih službenika i namještenika, koji okuplja civilne osobe zaposlene u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama RH, radi na tome da se osnuje i sindikat koji bi se zauzimao za prava djelatnih vojnih osoba, piše slobodnadalmacija.hr

Potvrdio je to u petak Radomir Delić, predsjednik Sindikata vojnih službenika i namještenika. On očekuje da novi ministar obrane Ante Kotromanović pozove predstavnike Sindikata uskoro na razgovore, ne samo u vezi sa sudbinom vojnih službenika i namještenika kojih u MO-u i OSRH ima oko četiri tisuće, nego i u vezi s osnivanjem novog sindikata djelatnih vojnih osoba. Siguran je kako će novi ministar za to imati sluha jer, kako napominje Delić, Kotromanović je čovjek kojemu je poznat život vojnika.

– Sindikalno organiziranje u vojsci nije dopušteno samo u pet europskih država, u Estoniji, BiH, Srbiji, Hrvatskoj i Velikoj Britaniji, ali britanski vojnici ionako imaju sva moguća prava pa im sindikalno organiziranje nije ni potrebno – rekao je Delić.

Kaže kako u Hrvatskoj vojsci postoji velika želja za sindikalnim organiziranjem te izradom kolektivnog ugovora koji bi štitio njihova prava i da su već na dobrom putu da tu svoju želju i ostvare. Nije, međutim, želio ulaziti u detalje oko sindikalnog organiziranja djelatnih vojnih osoba u OSRH jer, kako nam je rekao, čekaju da se novi ministar i novi pomoćnici “uhodaju” pa da onda s njima obave prve sastanke.

Zakonom o službi u Oružanim snagama RH, naime, sindikalno organiziranje te političko djelovanje zabranjeno je, pa su čak predviđene i stegovne mjere za one koji bi se slučajno ogriješili o te članke zakona. U članku 11. Zakona o službi u OSRH izrijekom stoji da “djelatnim vojnim osobama nije dopušteno sindikalno organiziranje”, dok je službenicima i namještenicima, dakle civilnim osobama, “sindikalno organiziranje dopušteno u skladu s općim propisima o radu”.

Delić je otkrio da su predstavnici Sindikata već neko vrijeme u kontaktu s europskom organizacijom koja okuplja sve vojne sindikate sa sjedištem u Bruxellesu i koja je vrlo jaka na europskoj sindikalnoj sceni. O svemu tome, međutim, razgovarat će s novim ministrom obrane.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.