Splitska arena
Kerum pruža ruku Milanoviću: nudi rješenje za Spaladium arenu
Tvrtka 'Sportski grad', koja upravlja splitskom dvoranom, u problemima je i zato što joj Grad Split ne plaća najam dvorane, potraživanja su već dosegla desetak milijuna kuna
Isključenjem struje i potpunom blokadom konačno su kulminirali svi problemi oko Spaladium arene, nedovršenog projekta Vlade, grada Splita i triju građevinskih giganata iz Sanaderovog doba, tvrtki Konstruktor, Dalekovod i IGH. Splitski gradonačelnik Željko Kerum, koji je gotovo dvije godine gledao kroz prste ovim tvrtkama i tako nastavio tradiciju svoga prethodnika Ivana Kureta, shvatio je da je vrag odnio šalu pa se u petak popodne službeno obratio premijeru Zoranu Milanoviću i zatražio hitan sastanak.
Splitska arena, naime, tek je manji dio zamišljenog kompleksa u kojemu se trebao nalaziti još stometarski poslovni toranj, trgovački centar i golema javna garaža. Cijeli projekt zbog toga je trebao biti isplativ za grad Split, jer su porezi i razna davanja trebali pokrivati mjesečnu najamninu koja se iz proračuna isplaćuje za dvoranu, pa gradska vlast pokušava pronaći bilo kakav modalitet kako bi se dizalice pokrenule i kompleks dovršio.
Po najnovijoj ideji, u Lori bi se smjestila Kerumova gradska uprava te najmanje dva suda za koje Vlada ionako traži prostor, Općinski i Upravni, što bi vjerojatno popunilo i ostatak poslovnog dijela građevine zainteresiranim odvjetnicima, bilježnicima, osiguravajućim tvrtkama...
Kerum od premijera Milanovića očekuje podršku projektu, a prvi korak trebao bi biti prijenos 12 tisuća četvornih metara državnog zemljišta u gradsko vlasništvo. Banke koje su pratile projekt to su još prošle godine postavile kao uvjet za nastavak financiranja, a nekoliko mjeseci prije izbora i vlada Jadranke Kosor prihvatila je takav zaključak. Splitski gradonačelnik zamislio je veliki sastanak na kojemu bi slučaj Spaladium arene bio konačno riješen, pa je zamolio Milanovića da postroji i svoje ministre: želi razgovarati i s Radimirom Čačićem, Slavkom Linićem, Brankom Grčićem, Ivanom Vrdoljakom te šefovima agencija za upravljanje državnom imovinom i za javno-privatno partnerstvo.
Inicijativu koja je iz Splita krenula prema Vladi potvrdio nam je Kerumov zamjenik Jure Šundov. Logika je, kaže, jednostavna: mirovanjem projekta svi su na gubitku, i država i Split, pa treba pronaći model po kojemu bi umjesto toga zarađivali novac. Izgradnju svoga dijela novog administrativnog središta Split bi financirao prenamjenom zgrade Banovine i još nekih nekretnina koje bi se ovim oslobodile, dok bi država konačno udomila svoje sudove. Općinski sud vratio bi se iz derutnih prostora u bivšoj vojarni Dračevac, gdje je i završio nakon Kerumovih neobičnih razmjena nekretnina s nekadašnjom ministricom Vesnom Škare-Ožbolt, dok bi se udomio i tek osnovani Upravni sud, a možda i još neki.
Projekt je procijenjen na 75 do 140 milijuna eura, a splitska vlast odlučila je raspisati novi urbanistički natječaj, što znači da se vjerojatno neće raditi po postojećem projektu studija 3LHD. Ugledni zagrebački arhitekti u Splitu očito nikako na zelenu granu: na jednom kraju grada mijenjaju im projekt za Spaladium, a u samom centru najavljuju pilanje čeličnih nosača tendi na Rivi...
Tvrtka 'Sportski grad', koja upravlja splitskom dvoranom, u problemima je između ostaloga i zato što joj Grad Split ne plaća najam dvorane, potraživanja su već dosegla desetak milijuna kuna. S druge strane, gradska uprava samo koristi ono što joj je na raspolaganju: građevinske tvrtke trebale su dostaviti bankovnu garanciju na deset milijuna kuna kako bi osigurale da će projekt biti dovršen na vrijeme, no ništa nisu napravile - nema ni projekta, ni garancije. Kerum je očito stvar odlučio riješiti klasičnom kompenzacijom.
Grad Split, doduše, u rukama ima još i 'korporativno jamstvo' triju tvrtki, koje u svakom trenutku može aktivirati i bez ikakvih problema naplatiti svu štetu i izgubljenu dobit - procjenjuje se, vrijednosti oko deset milijuna eura. To bi, međutim, na koljena bacilo i Konstruktor i Dalekovod i IGH, pa Splićani kalkuliraju. Država, grad Split i tri tvrtke drže jedni druge u šaci, projekt će uspjeti tek ako se sve strane dogovore. I, dakako, ukoliko banke kao najvažnija i najmoćnija karika pristanu financirati gradnju.
U međuvremenu je splitska arena već četvrti dan bez struje, zasad nema najava ponovnog početka rada. Ironijom slučaja, vijest o isključenju stigla je istog dana kada i najava najvećeg koncerta dosad: u srpnju bi, naime, ovdje trebali nastupiti Guns 'n Roses. Ljetni spektakl u Splitu se očekuje s nestrpljenjem, pa makar bio i unplugged...
Vezane vijesti
-
-
Za danas najavljeni posjet predsjednika Republike Zorana Milanovića Bosni i Hercegovini i odlazak na obilježavanje 28. obljetnice humanitarnog konvoja “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu” otkazuje se zbog sigurnosnih razloga, objavio je u nedjelju ujutro Ured predsjednika.
-
Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović ocijenio je u petak da je pri nabavi francuskih borbenih aviona Rafale nestalo 200 milijuna eura te da pretpostavlja kako premijer Andrej Plenković radi na smjeni aktualnog ministra obrane Marija Banožića.
-
Predsjednik Republike Zoran Milanović kritizirao je u subotu izjavu premijera Andreja Plenkovića koji je rekao da očekuje da Milanović objavi pismo načelnika Glavnog stožera, kazavši da „takav cinizam i prezir prema istini i pravilima upropaštava Hrvatsku duhovno i materijalno“.
Izdvojeno
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.