Događaji

Vrhunac se tek očekuje

Više od sedam tisuća oboljelih od gripe

Više od sedam tisuća oboljelih od gripe

Epidemija gripe je na vrhuncu. 200-tinjak pacijenata dnevno zatraži pomoć u zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", a ukupno se liječnicima javi oko tisuću pacijenata dnevno.

Predstojnik Klinike Josip Begovac savjetuje da se u Zaraznu ne dolazi zbog obične prehlade. "Ako nije neophodno, apelirao bih da ljudi ipak prvo vide s dežurstvima i primarnom zaštitom prije nego dođu kod nas", rekao je Begovac.

Prema podacima Službe za epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, trenutno u Hrvatskoj ima više od 7 000 oboljelih, a predviđa se da će taj broj i dalje rasti jer se vrhunac epidemije tek očekuje.

"Puno duže još od mjesec dana ne bi trebalo biti jako intenzivno, ali ovaj mjesec će se sada to odigravati. U sljedeća dva tjedna će biti puno bolesnih", kaže epidemiolog Borislav Aleraj.

Zasad nema toliko teško oboljelih osoba kao što je bilo prethodnih godina, a nije zabilježena ni pojava pandemijskog virusa tzv. 'svinjske gripe'. Oboljelima se savjetuje da, u konzultaciji s osobnim liječnikom, gripu liječe kod kuće te prate razvoj bolesti.

Aleraj upozorava da je kod komplikacija potrebno hitno zatražiti medincinsku pomoć.

"Na primjer, da se pojavi neki osip na koži, to je signal da se odmah ravno ide doktoru. Isto tako, ako se pojavi neuobičajena sanjivost, jako teško disanje ili ako nekoliko dana traje jako visoka temperatura koja neće otići", objašnjava Aleraj.

Osnovni put prijenosa je kapljični, tj. izlučuje se kihanjem, kašljanjem i govorom. Kapljični put prijenosa prevladava u zatvorenim prostorima. Prijenos je također moguć direktnim i indirektnim kontaktom (rukama), s obzirom da virus gripe može satima ostati virulentan na površinama, pogotovo u hladnim i suhim uvjetima.

Inkubacija, tj. vrijeme od zaraze do prvih znakova bolesti je u većini slučajeva od jedan do tri dana.

S obzirom da je kapljični glavni put prijenosa, važno je pokrivati usta i nos pri kašljanju i kihanju radi smanjenja širenja virusa u okolinu. Ako se rukom pokrije usta pri kašljanju i kihanju, treba ruke oprati nakon toga, ako se koriste maramice, trebaju biti za jednokratnu upotrebu i nakon kašljanja/kihanja ih treba baciti u smeće. Rukama se virus može prenijeti na sluznice, te je potrebno redovito prati ruke radi smanjenja mogućnosti da se s kontaminiranih površina virus unese u oči, nos ili usta, objavljeno na je na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Međutim, s obzirom da se gripa prenosi kapljičnim putem, respiratornim sekretima zaraženih osoba koje mogu ali ne moraju nužno imati tipičnu kliničku sliku, mjere prevencije poput eliminiranja izvora infekcije i prekidanja puta prijenosa uzročnika (izolacija bolesnika, izbjegavanje grupiranja ljudi, nošenje zaštitnih maski) su u praksi neizvedive i niske efikasnosti, te je smanjenje osjetljivosti stanovništva cijepljenjem jedina efikasna mjera prevencije gripe.

Zbog važnosti odabira najpogodnijih sojeva virusa za sastav sezonskog cjepiva, kontinuirano se prati cirkulacija virusa gripe na zemlji putem mreže virusoloških laboratorija i na temelju prikupljenih podataka Svjetska zdravstvena organizacija svake godine donosi preporuku za sastav sezonskog cjepiva protiv gripe (koji sojevi virusa gripe trebaju biti u cjepivu).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.