Događaji

Dogovor s vjerovnicima

Vlada će pokušati spasiti Dioki

Vlada će pokušati spasiti Dioki

Radnici Diokija prosvjeduju u tvorničkom krugu tražeći isplatu četiriju zaostalih plaća i jednoga duga iz 2010., a za nastalo stanje prozivaju i sindikat, koji prema njihovu mišljenju predugo pregovara s vlasnikom i državom.

"Jedna od mogućnosti za isplatu plaća prodaja je industrijskog kolosijeka, za što su zainteresirani HŽ i Ina", rekao je sindikalni povjerenik u Diokiju Josip Pavelić.

Radnici smatraju da je obnova proizvodnje u Diokiju moguća, ali i da to ovisi o državi i vjerovnicima koji bi na ime svojih potraživanja trebali ući u vlasništvo Diokija.

Vlada će ipak pokušati prekinuti šestomjesečnu agoniju privatne tvrtke i to dogovorom s najvećim vjerovnicima bankama, HEP-om i Inom o pretvaranju dugova u vlasničke udjele. "Inzistiramo na isplati plaća i otpremnina te programu restrukturiranja i konsolidacije i sve to treba završiti do 31. ožujka. Ne postigne li se dogovor s vjerovnicima, Dioki ide u stečaj, izjavio je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić. Male šanse ministar ipak vidi u nastavku proizvodnje na Krku (U DINI), dok je proizvodnja etana u Zagrebu upitna.

Tako su članovi Stožera za obranu Diokija na sastanku s predstavnicima ministarstva gospodarstva, rada i mirovinskog sustava i financija dobili uvjeravanja da će se država preko HEP-a uključiti u vlasničko restrukturiranje Diokija. Mrsić i ministar financija Slavko Linić, kao i predstavnici Ministarstva gospodarstva, rekli da je Dioki važna izvozna tvrtka.

Sindikalni povjerenik u Diokiju Josip Pavelić očekuje da će u idućim tjednima biti riješena i isporuka etana Diokiju, prekinuta jer ga dobavljač Ina ne želi isporučivati zbog toga što joj Dioki duguje 117,2 milijuna kuna. Proizvodnja u Diokiju prekinuta je u rujnu prošle godine.

HEP je pristao deblokirati račun DINE Omišalj, službeno je potvrđeno.

Nakon sastanka s Radničkim vijećem direktor Milan Cvetrežnik otišao je u Zagreb po pismenu potvrdu, što znači da bi blokada s računa tvrtke mogla biti skinuta već sutra, a najkasnije u četvrtak.

U Omišlju sada očekuju da strateški partner iz Azerbajdžana dopremi sirovinu i uplati predujam za plaće, a istodobno mogu početi i pripreme za početak proizvodnje, za što je potrebno 20-ak dana. Ukidanje HEP-ove blokade, nakon što su na to pristali i ostali vjerovnici, odnosi se samo na DINU, koja kao tvrtka-kći u sastavu Diokija ima samostalni račun, javlja HRT.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.