Tribina u GKZD
Vrlo je važno razgovarati o mentalnom zdravlju
Kako pristupiti osobama s mentalnim poteškoćama? O praksi socijalnog rada s ovom osjetljivom skupinom u Zadarskoj županiji danas je bilo riječi na tribini u organizaciji Udruge socijalnih radnika Zadar.
Inače, Udruga socijalnih radnika Zadar kao članica Hrvatske udruge socijalnih radnika i International Federation of Social Worki ove godine obilježava Svjetski tjedan socijalnog rada nizom aktivnosti.
Marija Pletikosa, ravnateljica Doma za odrasle osobe Sv. Frane, moderirala je tribinu te kazala kako se u Zadarskoj županiji prosječno 5,1 posto javljanja građana liječnicima opće prakse odnosi na poteškoće s mentalnim zdravljem. Bilježi se i porast oboljelih, osobito u radnoj populaciji (od 20 do 60 godina). Umrežavanje svih službi osobito je primjetno u posljednje vrijeme.
Jelka Špralja, djelatnica Zavoda za socijalnu skrb iznijela je nekoliko važnih činjenica o mentalnom zdravlju i ulozi socijalnih usluga. One obuhvaćaju informiranje u područnim Zavodima za socijalnu skrb, uslugu savjetovanja, pomaganja, boravka, obiteljske medijacije i njege u kući.
''Socijalni model upravo je osnaživanje takvih osoba. Dijagnoza ne pretpostavlja smještaj, treba koristiti potrebe osobe, ne smije se odlučivati umjesto njih. Na njihov osjećaj straha i beznađa često utječe i siromaštvo i institucionalizacija'', kazala je Špralja.
Bit socijalnog rada je povećati interpersonalnost, društvenu moć, postići da osoba preuzme kontrolu nad vlastitim životom i stekne samopouzdanje. Fokus je na perspektivi snaga, a ne nedostataka. Potrebno je razvijati model skrbi usmjeren s korisnikom, a ne za njega. Špralja osobito naglašava važnost komunikacije.
Lucijana Rupić, prof. psihologije, djelatnica Psihijatrijske bolnice Ugljan, predstavila je stanje i broj psihičkih bolesnika u Zadarskoj županiji u 2010. godini. Na prvom mjestu u hospitalizaciji nalaze se oboljeli od shizofrenije, na drugom su pacijenti s duševnim poremećajima uzrokovanih alkoholom, a zatim oboljeli od depresije i PTSP-a.
Vesna Dujić, voditeljica Dnevnog boravka za duševno bolesne osobe u Zadru, predstavila je aktivnosti koje se u Dnevnom boravku, prvom takve vrste u Hravstkoj, provode još od 2007. godine. Kroz pet godina u Dnevnom boravku živi 20 osoba, a cijena poludnevnog boravka iznosi 500 kuna mjesečno.
Vezane vijesti
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Javnim pozivom za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zadra za 2025. godinu planirana je dodjela sredstava u iznosu od 332.000,00 eura.
Izdvojeno
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
-
U trećem i posljednjem tekstu u seriji o sigurnim i pravednim granicama planetarnih resursa bavimo se putokazima ostvarivanja ovih progresivnih društvenih i ekoloških ciljeva.
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.