Događaji

Platiš koliko potrošiš

HEP-ov "narančasti" prepaid tarifni model 43 posto skuplji

HEP-ov

Iskustvo pokazuje da treba biti oprezan prema bombastičnim naslovima kao npr: "Vjerovali ili ne, uz najavljena poskupljenja iz HEP-a stiže i jedna dobra vijest".

"Novost koja stiže iz HEP-a zasigurno će razveseliti mnoge pretplatnike jer u Hrvatsku stižu prepaid brojila za struju." ili "Na taj se način može kontrolirati potrošnja struje i plaćati samo ono što se doista potroši, bez potrebe za poznatim preplaćivanjem struje."

Tragom vijesti o racionalizaciji potrošnje putem prepaid brojila, Nenad Kurtović, član Savjeta za zaštitu potrošača pri Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA), rekao je kako nije čudo da HEP propagira ovaj model na kojem bi, jer kad bi se 1,3 milijuna kućanstava iz dvotarifnog modela prebacilo na pretplatna brojila, zaradio dvije milijarde kuna, kako javlja Slobodna Dalmacija.

"Osim toga, nije na odmet spomenuti ni da ugradnja prepaid brojila košta, i to najmanje 2000 do 5500 kuna, ovisno o kvaliteti tih uređaja i preinakama na ormariću za struju, koje je također potrebno napraviti.", napominje Kurtović.

Brojila se, naravno, nabavljaju od HEP-a.

Iako iz Hrvatske elektroprivrede učestalo spominju pretplatna brojila koja rade na bonove kao prednost za iznajmljivače stanova i turističkih apartmana, zbog načina kontrole potrošnje struje, ništa ne govore o manjkavostima tog tarifnog modela.

Naime, treba uzeti u obzir da će oni kojima ispostave račun struju na kraju platiti čak 43 posto skuplje.

"Kad bi se distributer odlučio na promjenu tarifnih stavki, odnosno snizio cijenu kilovatsata za ovakav način potrošnje, ljudima bi se potrošnja na bonove svakako isplatila, no do toga, prema informacijama koje imam, zasad neće doći", rekao je Kurtović.

NE NASJEDAJTE HEP-u 'Bonovima biste godišnje struju plaćali 43 posto više'

Za prepaid brojila, koja rade na bonove, po sistemu "koliko platiš, toliko možeš trošiti", HEP bi morao mijenjati visinu tarifnih stavki ako žele potaknuti ljude na nabavu prepaid brojila s obzirom na to da je danas ovaj tarifni model, koji se još naziva i "narančastim" - najskuplji, pojasnio je Kurtović.

KADA SE STAVI NA PAPIR Kurtović: Struja će krešit za 800 kuna po domaćinstvu  (izvor: Slobodna Dalmacija)

S druge strane iz Udruge Potrošač vjeruju da je ovakav model idealan za mlade ljude, samce ili one koji iznajmljuju stanove.
Svi koji žele kontrolirano trošiti električnu energiju, spas dobivaju u prepaid brojilima za struju, kako piše Tportal.

"To je super za kontrolu potrošnje, to je super stvar! Ali nije dobro za ljude koji nemaju vremena recimo kupovati te bonove i nekad se ne sjete kupiti bon i onda nemaju struje", kaže Maja za
Dnevnik.hr.

"Ukoliko su zaboravili pogledati koliko im je novca ostalo na displayu brojila, imaju mogućnost kredita. Znači, stisnu drugu tipku u kojoj se pojavi određena količina novca za kredite", kaže Kovačević iz Udruge Potrošač.

Uvođenjem prepaid brojila, Maja više neće morati razmišljati koliki će joj biti mjesečni račun. Način - koliko potrošiš, toliko platiš, itekako će joj pomoći.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.