Događaji

Cvjetanje stabla topole

Zadar ponovno "zabijelio"

Zadar ponovno

Zadar je ponovno „zabijelio", međutim ovaj put nije riječ o snijegu već o peludu stabla topole koji je u procesu rasprostranjivanja vjetrom i koji će, na sreću, potrajati još kratak period. Isto se događa svake godine u isto vrijeme, no iritantne male „mucaste" tvorevine uvijek iznova neugodno iznenade građane i otežavaju im šetnju gradom, naročito u onim dijelovima u kojima su zastupljene zelene površine.

Kada nas već toliko muči i pričamo o njoj, zašto ne bismo i saznali koji podatak više o samoj topoli i tim dosadnim, malim „mucastim stvarčicama".

Topola je listopadno stablo razgranate krošnje iz porodice vrba i obično nastanjuje vlažnija staništa. Poznate su po dosta brzom rastu što je i razlog velikog broja topola u mnogim gradovima jer ih se sadilo kako bi se u kratko vremenu pozelenilo što više gradskih površina. U Zadru su se tako sadile i prije i poslije II. Svjetskog rata, saznajemo od zadarskih Nasada.

Vrste topole:

Crna topola (Populus nigra)
Jablan (Populus nigra Italica)
Bijela topola (Populus alba)
Siva topola (Populus × canescens)
Treperava topola (Populus tremula)

Topola je drvo čije vrste nakon dvadesetak godina ulaze u reproduktivnu fazu. Tada se, prilikom pucanja ploda topole, sa ženskih stabala počinju oslobađati "mucaste", bijele tvorevine (poput pamuka) koje vjetar rasprostranjuje i nosi na udaljenosti i do desetak kilometara. Cvate prije listanja, što obuhvaća period od veljače do travnja, a može se produžiti i na svibanj.

Alergiju, nasuprot uvriježenom mišljenju, ne izazivaju sjemenke (koje imaju čuperke bijelih dlačica) nego pelud koja je vrlo slabog alergijskog potencijala. Ove bijele „mucaste" tvorevine posljednjih dana zadaju velike probleme građanima Zadra jer prilikom svog „leta" kroz zrak često upadaju u oči, usta, kosu i nos, nakupljaju se na automobilima, u dvorištima, vrtovima, hodnicima zgrada

Pelud topole mnoge tjera i na kihanje nadražujući nervne završetke u nosnoj šupljini zbog čega mnogi misle da izazivaju alergiju. Ali, možete biti mirni. Istraživanja su pokazala da nije riječ o alergenu već o tvorevinama koje samo iritiraju sluznicu nosa stvarajući mehaničke nadražaje u nosu što rezultira - kihanjem.

Preostaje nam samo strpjeti se još koji dan kada će se njihova koncentracija postepeno opadati i na posljetku nestati. Do tada, ukoliko vam izazivaju smetnje prilikom disanja i kihanje, izbjegavajte mjesta u gradu za koja primijetite da su zasađena topolom pa će ovaj period za vas proći puno bezbolnije.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.