Pomor
Misteriozan pomor 200 kg ribe i rakova u Mirni
Na rijeci Mirni, nedaleko Buzeta, iz za sada još nepoznatih razloga došlo je do pomora ribe. Po slobodnoj procjeni članova Sportskog ribolovnog društva Mrena iz Buzeta, oko 200 kilograma riba i rakova pluta duž 700-tinjak metara nizvodno niz Mirnu.
Kako ne bi došlo do kakve zaraze uslijed raspadanja uginule ribe, buzetski ribolovci u suradnji s veterinarskom stanicom iz Rijeke organiziraju skupljanje pomrle ribe, čije lešine će se zbrinuti u Rijeci.
'Po obliku i stanju ribe smatramo da se to desilo tijekom jučerašnjeg jutra ili prethodne noći, no uzrok ne znamo. Obavijestili smo Centar 112 i sve nadležne službe. Jučer je tu bila krim-policija, predstavnik Hrvatskih voda Aleksandar Kružić, a veterinarska stanica iz Buzeta uzela je uzorke ribe za analizu. Očekujemo njihovo očitovanje, jer ako nam samo daju mišljenje, možemo samo nagađati da li je uzrok to ili ono', kaže Mačković tajnik buzetskog ribolovnog društva Mrena.
No, ono što je u ovom slučaju pomora ribe, posebno zagonetno jest da su ugibali samo veliki primjerci, dok su manji komadi očito preživjeli. Također, što god se to dogodilo, podlegli su samo rakovi i mrena, koja prema riječima Mačkovića, nije najosjetljivija po pitanju toksina ili nedostatka kisika.
Ništa slično ovome nismo doživjeli. Premda je i ranijih godina na Mirni dolazilo do pomora ribe, većinom se događao zbog ljudskog faktora i manjih razmjera, no ovo sada nas više brine, kažu buzetski ribolovci.
Prošle godine u jesen bio je slučaj trovanja ribe, a 'krivac' je bio školski sustav grijanja iz kojeg je došlo do izlijevanja nafte. No, potencijalnih zagađivača je sve manje. Klaonice više nema, Buzetska pivovara je modernizirala svoje pročišćivače, a nažalost, Cimos radi manje pa je i mogućnost zagađenja manja.
Kako kažu buzetski ribari, to područje rijeke Mirne je poznato po tome da nema hlada, što je problem zbog manjeg stvaranja kisika u rijeci, a situaciju dodatno otežava i nizak vodostaj zbog dugotrajne suše. No, ako je nedostatak kisika mogući razlog pomora, ipak ni samim ribarima nije jasno zašto je od svih vrsta riba, podlegla samo mrena.
Vezane vijesti
-
-
-
Svi dupini su zaštićene životinjske vrste, pa je stoga njihovo uznemiravanje, a osobito ubijanje strogo zabranjeno
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.