Događaji

Biljane Donje

Ponovno uzavrele strasti oko Biljana Donjih: žestoke svađe i optužbe za nacizam

Ponovno uzavrele strasti oko Biljana Donjih: žestoke svađe i optužbe za nacizam

Građani najavljuju presicu i daljnje akcije, prosvjede i stavljanje svega pred nadležna tijela EU-a

Pokušaj župana Stipe Zrilića da smiri strasti u vezi s projektom gradnje Županijskog centra za preradu otpada kod Biljana Donjih, čini se da će doživjeti suprotan efekt, piše slobodnadalmacija.hr

Naime, na zahtjev udruge građana s područja Ravnih kotara za sastankom o temi lokacije za preradu otpada, održao je sastanak, zatvoren za javnost, na kojem su osim predstavnika Inicijativnog odbora za potpisivanje peticije protiv centra, bili i stručnjaci, izrađivači studije i predstavnici Hrvatskih voda.

Sudeći po priopćenju iz Županije, ali i po informacijama sudionika, skup je protekao u žestokim svađama, bilo je čak optužbi za nacizam, a predstavnici Inicijativnog odbora su, na inicijativu glavnog čovjeka akcije Zdravka Belušića, demonstrativno napustili skup. Najavljuju presicu i daljnje akcije, prosvjede i stavljanje svega pred nadležna tijela EU-a.

Pokušaj objašnjenja

Članovi Inicijativnog odbora, na čiju je inicijativu sastanak sa županom i sazvan, najavili su kako su spremni na daljnje razgovore o projektu, tijekom sastanka nisu dopustili predstavnicima Županije, kao ni izrađivačima studije i predstavnicima Hrvatskih voda da odgovore ni na jedno postavljeno pitanje, te su već nakon nekoliko uvodnih rečenica prekinuli i izlaganje župana Zrilića, navodi se u priopćenju iz Županije. Belušić je izgleda bio nezadovoljan jer su stručnjaci željeli objasniti tehničke detalje projekta, a njihova je osnovna inicijativa protiv lokacije kod Biljana Donjih.

Zajedno s Ivicom Ukalovićem iz Suhovara i Markom Alvirom iz Zemunika želio je dokazati da su stanovnici Ravnih kotara zabrinuti zbog lokacije centra koji će, navodno, ugroziti ne samo mještane u neposrednoj blizini, nego i poljoprivrednu ekološku proizvodnju. Belušić je duboko razočaran tretmanom stanovnika Ravnih kotara u studijama koje opravdavaju lokaciju, a Alvir je navodio primjere loših studija, od Tvornice glinice kod Obrovca do zadarskog pročišćivača otpadnih voda. Tražili su čak da se ta tehnologija o kojoj se govori primijeni u Diklu, ako je već toliko dobra.

Diklo pri kraju

Argumente stručnjaka nisu htjeli ni čuti. Belušićeve tvrdnje da su predlagane lokacije Bruška i Brgud, opovrgnula je dr. Tatjana Vlahović, hidrogeologinja iz Hrvatskih voda koja je proučavala sve potencijalne lokacije na zadarskom području. Vlahović je ustvrdila da, kad se uzmu u obzir svi potrebni elementi, nema bolje lokacije od one kod Biljana Donjih, na području nekadašnjeg kamenoloma.

Druge lokacije su bile planirane na flišu, na tlu pogodnom za poljoprivredu, a tehnologija koja se namjerava primijeniti kod Biljana jamči da neće doći ni do kakvog onečišćavanja okoliša i prodora do podzemnih voda. A kod Dikla je to nemoguće učiniti jer se tu otpad odlaže već gotovo 50 godina. Za okoliš su puno opasniji kamenolomi, nelegalni deponiji na područjima sanitarne zaštite voda, pa čak i benzinske crpke, dokazivala je Vlahović.

Župan Stipe Zrilić nije uspijevao uvjeriti članove Inicijativnog odbora da on ne donosi prostorni plan koji uvtrđuje lokaciju, nego je to odluka općina, gradova i Županijske skupštine.

A Dino Perović iz tvrtke EKO d.o.o. je informirao Belušića i ostale da je dosad samo na dokumentaciju za lokaciju Biljane utrošeno šest milijuna kuna, a da bi za isti posao na nekoj novoj lokaciji trebalo potrošiti još najmanje pet godina. S tim da je vijek trajanja odlagališta Diklo pri kraju, a na koje se otpad dovozi i iz Zemunika, Suhovara i Škabrnje, odakle je najviše potpisnika peticije.

U trenutku kad je predstavnik izrađivača studije iz tvrtke APO d.o.o. Antun Schaler trebao prezentirati kakve sve mjere zaštite predviđa Županijski centar za preradu otpada, došlo je do demonstrativnog napuštanja skupa. Belušić je poveo svoje istomišljenike vani s obrazloženjem da ih je Schaler navodno prethodno vrijeđao.

- Iz demonstrativnog napuštanja sjednice možemo iščitati jedino da nazočni predstavnici potpisnika peticije nisu ni bili stvarno zainteresirani da saslušaju bilo kakvu ozbiljnu argumentaciju. Stoga se postavlja pitanje koji je zapravo bio njihov cilj i zašto su zahtijevali sastanak sa županom - navodi se u priopćenju iz Zadarske županije.

Nakon ovakvog ishoda mogu se, dakle, očekivati daljnje akcije Belušića, Alvira i drugih iz Inicijativnog odbora, a vjerojatno i nastojanja Zadarske županije i nadležnih državnih tijela da se što prije krene u projekt županijskog Centra za preradu otpada.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.