Događaji

Kutina

Nakon lažnih bankara, stižu i lažni djelatnici HT-a!

 Nakon lažnih bankara, stižu i lažni djelatnici HT-a!

Prevaranti su uglavnom drski, snalažljivi, odvažni, te imaju autoritativni nastup, pričljivi su, rade po unaprijed stvorenom scenariju, brzo provode transakcije, uporni su u nagovaranju, pokazuju uvredljivost prema namjeri da se provjere "činjenice" što ih iznose, piše novilist

Nakon lažnih bankara počeli su harati i lažni djelatnici HT-a! Na takvu je prijevaru upozorila je kutinska policija kojoj je prijavljen slučaj iz mjesta Zbjegovača. Naime, tamo je nepoznati muškarac došao u dom 76-godišnjakinje i lažno joj se predstavio kao djelatnik HT-a. Rekao joj je da popravlja telefonske veze i zatražio 300 kuna. Ona mu je traženi novac i dala, no kasnije je shvatila da je prevarena.

Također na kutinskom području, ali u mjestu Banova Jaruga, mlađi je muškarac 77-godišnjoj mještanki rekao da stiže iz HT-a i da joj mora "blokirati" telefon. Dok joj se motao po kući iskoristio je njezinu nepažnju i ukrao tri ručna sata.I 78-godišnjoj mještanki Gornje Gračenice kod Popovače, nepoznati se muškarac predstavio kao djelatnik telekomunikacija te joj za raskid ugovora s drugom mrežom naplatio 400 kuna. Nakon što je otišao žena je shvatila da je prevarena pa je slučaj prijavila policiji.

- Budući su slučajevi iskorištavanja starijih i nemoćnih osoba učestali upozoravamo građane na modalitete prijevara i krađa, posebice u privatnim stanovima i obiteljskim kućama. Počinitelji iskorištavaju povjerenje vlasnika, te ih dovode u zabludu ili pak iskorištavaju njihovu nepažnju i otuđuju predmete veće vrijednosti i novac, priopćila je Policijska uprava sisačko-moslavačka.

Građanima se skreće pozornost da se počinitelji, muške ili ženske osobe, najčešće predstavljaju kao: eminentni stručnjaci (u medicini, alternativnoj medicini, pravu, ekonomiji i slično), policajci, inspektori, zaposlenici HEP-a, vodovoda, plinare ili telekomunikacijskih usluga, zaposlenici mirovinskog ili zdravstvenog osiguranja, serviseri, čitači brojila, dostavljači pošte, inkasatori, pripadnici vjerske zajednice i slično, te tako varaju svoje potencijalne žrtve.

Zabilježeni su i slučajevi kada počinitelji nude na prodaju predmete manje vrijednosti, prenapuhujući njihovu cijenu, a dovode u zabludu oštećene glede marke i kvalitete proizvoda. Tako su česti slučajevi prodaje "bižuterije" kao zlata zlata ili pak prodaje plagijata pod imenima poznatih, renomiranih marki po znatno nižim cijenama.

Prevaranti su uglavnom drski, snalažljivi, odvažni, te imaju autoritativni nastup, pričljivi su, rade po unaprijed stvorenom scenariju, brzo provode transakcije, uporni su u nagovaranju, pokazuju uvredljivost prema namjeri da se provjere "činjenice" što ih iznose. Nerijetko simuliraju razne simulacije poput bolesti, malaksalosti, nesvjestice, izazivanje sažaljenja i dr.

novilist/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.