Događaji

Prednosti i slabosti hrvatskog zdravstva

Strategija razvoja zdravstva do 2020.

Strategija razvoja zdravstva do 2020.

Premijer Milanović istaknuo je kako je kvaliteta zdravstvenog sustava ponajprije pitanje novca jer nema nijedne siromašne države koja ima vrhunsko zdravstvo

Vlada je poduprla prijedlog Nacionalne strategije razvoja zdravstva od 2012. do 2020. U njezinoj izradi sudjelovali su zdravstveni profesionalci, ekonomisti i pravnici, kao i udruge pacijenata, sindikati i akademska zajednica, javlja HRT 

Strategija je definirala prednosti i slabosti hrvatskog zdravstva. Prednost su u prvom redu ljudi, jer hrvatska medicina ima najbolje medicinske sestre, liječnike, stomatologe i farmaceute u ovom dijelu Europe, a u nekim smo segmentima, poput transplantacije i doniranja organa, lideri u svijetu, kazao je ministar zdravlja Rajko Ostojić. Dodao je da je ključan problem hrvatskog zdravstvenog sustava njegova rascjepkanost te činjenica da sustav ne funkcionira ni horizontalno ni vertikalno.

Premijer Zoran Milanović istaknuo je kako je kvaliteta zdravstvenog sustava ponajprije pitanje novca jer nema nijedne siromašne države koja ima vrhunsko zdravstvo. Moramo se zapitati možemo li financirati toliko zdravstvenih ustanova koje pružaju prosječnu ili ispodprosječnu zdravstvenu uslugu, na maloj udaljenosti jedna od druge, u državi u kojoj je sve nadohvat ruke, u kojoj se autom u prosjeku putuje dva sata i u kojoj bi trebalo imati nekoliko centara izvrsnosti koje si možemo priuštiti, poručio je.

Ministar obrazovanja, znanosti i sporta Željko Jovanović naglasio je kako zdravstveni odgoj, koji ove godine kreće od prvog razreda osnovne škole, može prevencijom pomoći da se ostvari Nacionalna strategija razvoja zdravstva. Na početku sjednice premijer Zoran Milanović osvrnuo se na poboljšani kreditni rejting naše zemlje. Rekao je kako je to samo dokaz da je Vlada povukla dobre poteze, ali da je još čeka vrlo ozbiljan posao u izvlačenju zemlje iz krize.

Na zatvorenom dijelu sjednice Vlada je prihvatila Pregled zakonskih i predzakonskih prijedloga kojima RH preuzima pravnu stečevinu EU-a za 2012. godinu. Riječ je o redovitom izvještavanju o učinjenom u procesu preuzimanja pravne stečevine EU. Cjeloviti materijal ove točke može se pronaći na web stranici Vlade www.vlada.hr, navodi se u priopćenju Vladine Službe za odnose s javnošću.

HRT/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.