Događaji

Ekologija

Reciklirajmo zajedno - nove radionice "Eko-Zadra" i "Čistoće" u OŠ Šimuna Kožičića Benje

Reciklirajmo zajedno - nove radionice

Udruga „Eko-Zadar" u suradnji s „Čistoćom" d.o.o. započela je s jesenskim ciklusom održavanja radionica u zadarskim osnovnim školama u sklopu projekta „Reciklirajmo zajedno".

Radionice oslikavanja platnenih torba prvog dana jesenskog ciklusa, u srijedu 21. studenog 2012., održane su u dva četvrta razreda u OŠ Šimuna Kožičića Benje u Zadru - u IV.a kod učiteljice Erne Kvartuč i u IV.b kod učiteljice Radmile Bubić. Radionice u trajanju od po dva školska sata vodile su članice udruge „Eko-Zadar" Atana Grbić, Linda Šušteršić, Iva Lukin i Jelena Ramov uz tehničku podršku Stjepana Perkovića. S četvrtašima OŠ Šimuna Kožičića Benje radionice će se u sklopu ovog projekta provesti do konca polugodišta, a učenički radovi bit će predstavljeni na izložbi koja će biti postavljena u prostoru škole.

Projekt „Reciklirajmo zajedno" dio je kampanje kojom se potiče smanjenje stvaranja otpada, pravilno odlaganje otpada i njegova ponovna upotreba i recikliranje. Na radionicama se osnovci na zabavan i kreativan način upoznaju s aktivnostima koje pojedinac, bez obzira na dob, može učiniti kako bi smanjio štetan utjecaj čovjeka na okoliš.

Radionice se sastoje od edukativnog dijela u kojem polaznici poslušaju kratku prezentaciju praćenu fotografijama kojima se ilustrira štetnost odlaganja plastičnih vrećica i drugog otpada u okoliš, s naglaskom na utjecaj neprimjereno odloženog otpada na biljni i životinjski svijet, ali i čovjeka, te od kreativnog dijela u kojem učenici, motivima po svojoj želji, bojama za tekstil oslikavaju platnene torbe.

Platnene torbe su u potpunosti reciklirani proizvod s obzirom da su rashodovano platno donirale zadarske hotelske tvrtke „Turisthotel" i „Hoteli Zadar" , a šivane su u Zaštitnoj radionici „Tekop Nova" u Puli koja zapošljava osobe s invaliditetom čime udruga „Eko-Zadar" potiče društveno odgovorno poslovanje.

Učenici, uz oslikane torbe, s radionica kući ponesu i slikovnicu/bojanku „Praktični savjeti Eko Mace" , a za svoje roditelje „Vodič za pravilno prikupljanje otpada na području grada Zadra" i vrećice namijenjene odlaganju nepovratne plastične ambalaže koju prikuplja „Čistoća". Učenike i njihove obitelji na ovaj se način potiče da, uz papirnati i kartonski otpad, odvojeno odlažu i plastični otpad, te općenito vode brigu o pravilnom odlaganju otpada.

Tijekom ove godine do sada su, u sklopu projekta „Reciklirajmo zajedno", održane radionice s učenicima u OŠ Zadarski otoci, kao i radionice u Domu za starije i nemoćne osobe Zadar, Domu za odrasle osobe Sv. Frane i Domu za odrasle osobe Zemunik. Radovi nastali na tim radionicama bili su predstavljeni na izložbi „Zelena zlatna dob" u travnju u Gradskoj knjižnici Zadar povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje i 13. godišnjice osnutka udruge „Eko-Zadar", te na Narodnom trgu u listopadu u sklopu „Dana Čistoće".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.