Događaji

Promocija:

"Krila Oluje" u samom su vrhu svjetskog akrobatskog letenja

Akro grupa HRZ i PZO „Krila Oluje" hrvatskoj je javnosti predstavljena u formaciji od četiri aviona 05. kolovoza 2005. u Kninu, povodom obilježavanja 10. obljetnice VRO „Oluja"

U organizaciji 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO, jučer je u Koncertnoj dvorani Kneževe Palače javnosti premijerno prikazan dokumentarni film „Akrobatska grupa Krila Oluje".

Nepovoljni uvjeti ipak su nažalost učinili „svoje" i promociju preselili u zatvoreni prostor, no bez obzira na to, građani, srednjoškolci, prijatelji i obitelji pilota akro grupe „Krila Oluje" došli su ih pozdraviti i čestitati im na prvom ovakvom filmskom uratku.

Riječ je o dokumentarcu rađenom u produkciji Samostalne službe za odnose s javnošću i izdavaštva MORH-a koji vjerno i bez pretjerivanja veliča vrhunsku osposobljenost i letačke vještine hrvatskih vojnih pilota. Također, jedan od ciljeva ovog (cca) 20-minutnog filma je i popularizirati njihov poziv, naročito među mlađom populacijom, jer ipak na njima svijet ostaje.

Program promocije filma uveličala je i plesna točka u izvedbi polaznica Glazbene škole i zadarskog plesnog ansambla koje su nam plesnim pokretima prenijele kako one vide, osjećaju i doživljavaju „ples" aviona akro grupe

Koja je temeljna zadaća Krila Oluje te kako se uopće može postati članom odnosno pilotom akro grupe objasnio nam je vođa grupe i nastavnik letenja, bojnik Matija Vrđuka.

"Obuka pilota akro grupa jedna je od najzahtjevnijih zadaća koju ratna zrakoplovstva provode, a riječ je o vrhuncu letačkog osposobljavanja gdje se posebno odabrani piloti obučavaju za izvođenje najzahtjevnijih letačkih manevara na ekstremno malim visinama. Stoga se i biraju piloti koji na najbolji mogući način prezentiraju obučenost, profesionalnost, disciplinu i timski duh. Osim toga, na međunarodnim mitinzima oni su promocija Republike Hrvatske i rada kvalitete pilota HRZ-a."

Iako ne lete na mlaznim avionima poput većine akro grupa u svijetu, Krila Oluje sa zahtjevnošću svojih elemenata koje izvodi svojim turbo-prop avionima Pilatus PC-9M u samom je vrhu svjetskog akrobatskog letenja.

„Nemamo atraktivan avion, međutim za ono u čemu nama služi ,on je izvrstan i sasvim dovoljan. Ono što nam je u jednom trenutku možda mana poput nedostatka buke, dima i brzine koje je nešto manja nego na mlaznim avionima, to nam je u drugu ruku prednost jer smo za čitavo vrijeme našeg programa u vidnom polju gledatelja sa zemlje, dok npr., druge grupe koje lete na bržim i većim avionima dosta često izlaze iz njihovih vidokruga."

U čast generalu Anti Gotovini, "Krila Oluje" su u subotu, 24. studenog, po prvi puta izvela simbolični manevar u obliku slova "A" u kojem su preletjela Forum

Donosimo vam i nekoliko zanimljivih informacija iz dokumentarnog filma:

Piloti koji sačinjavaju trenutnu postavu akro grupe su:

1. Bojnik Matija Vrđuka, vođa „Krila Oluje", član grupe od 2005., 84 nastupa, 1500 sati naleta

2. Bojnik Nenad Hasnek,  lijevi pratitelj, član grupe od 2006., 79 nastupa, 1800 sati naleta

3. Satnik Josip Čolak, desni pratitelj, član grupe od 2012., 1300 sati naleta

4. Satnik Edvard Krišto, repni pratitelj, član grupe od 2007., 60 nastupa, 1500 sati naleta

5. Satnik Božen Tadić, vanjski lijevi pratitelj, član grupe od 2008., 48 nastupa, 1300 sati naleta

6. Satnik Siniša Hucika, vanjski desni pratitelj, član grupe od 2009., 44 nastupa, 1400 sati naleta

i službeni komentator, natporučnik Darko Belančić.

Neke zanimljivosti u dokumentarnom filmu o "Krilima Oluje"

Dosadašnji članovi akro grupe bili su Miroslav Franjić, Damir Barišić, Diana Doboš i Saša Joković.

Akro grupa HRZ i PZO „Krila Oluje" hrvatskoj je javnosti predstavljena u formaciji od četiri aviona 05. kolovoza 2005. u Kninu, povodom obilježavanja 10. obljetnice vojno redarstvene operacije „Oluja" po kojoj je i dobila ime. Prvi let u današnjem sastavu od 6 aviona grupa je izvela 25. ožujka 2009.

Do sada je imala ukupno 82 nastupa i to 50 u Hrvatskoj i 32 u inozemstvu, gdje je nastupala u 12 zemalja (Rumunjska, Slovenija, Mađarska, Njemačka, Austrija, Češka, Slovačka, Belgija, Italija, Turska, Poljska, Danska).

Tijekom izvođenja programa avioni lete na međusobnoj udaljenosti manjoj od 2m, pri brzinama do 550km/h, a opterećenje koje piloti podnose tijekom pojedinih elemenata kreće se od -2.5g do +6.5g. Minimalnu donju visina tijekom nastupa određuju organizatori aeromitinga i ona se najčeće kreće od 50-100m iznad terena.

Kandidati za akro grupu odabiru se među iskusnim dugogodišnjim nastavnicima letenja koji uz osnovne uvjete izvrsne tehnike pilotiranja, psihofizičkih predispozicija, sklonosti timskom radu i minimalnog ukupnog naleta od 600 sati pokažu najbolje rezultate u grupnom akrobatskom letenju u sastavu dva aviona. (preuzeto s krilaoluje )

(...)

Svi koji nisu imali prilike pogledati film na promociji, imaju priliku to učiniti sve do ponedjeljka, 10. prosinca 2012., u izlogu Info-centra Turističke zajednice Zadra na Narodnom trgu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.