Događaji

Cilj nije izgraditi stav već educirati

Ako se protive spolnom odgoju, neka djecu upišu u katoličke škole!

Ako se protive spolnom odgoju, neka djecu upišu u katoličke škole!

U Hrvatskoj godišnje zatrudni više od dvije tisuće adolescentica. Od toga bude oko 400 prekinutih trudnoća, a oko 1.700 poroda. Ta je brojka tu već deset godina, i nimalo se ne smanjuje niti povećava i jedan je od jakih argumenata za uvođenje spolnog odgoja u škole, piše danas.hr

Budući da su uoči najavljenih prosvjeda protiv uvođenja zdravstvenog odgoja u škole organizatori proveli vrlo agresivnu kampanju, zatražili smo komentar onih koji imaju suprotno mišljenje. Posebno nam je zanimljiv bio stav o interpretaciji zdravstvenog odgoja inicijative 'Nepomireni', organizatora prosvjeda. Oni tvrde da odabir tog programa zapravo znači da roditelji žele da im dijete u 5. razredu OŠ kroz obavezni nastavni program bude poticano na masturbiranje (ali u svojoj sobi) ili u 1. razredu SŠ bude vješto u navlačenju kondoma na tikvasto povrće. Zato traže da roditelji koji to ne žele mogu odbiti dijete slati na nastavu iz zdravstvenog odgoja.

Vesna Mihoković-Puhovski, predsjednica udruge Protagora i Foruma za slobodu odgoja nas upozorava da se radi o još jednom pokušaju sabotaže uvođenja zdravstvenog odgoja u škole.

"To što se u ime Grozda radi zlonamjerna je nebuloza kojom pokušava uplašiti javnost ne bi li ponovno osujetili uvođenje seksualne edukacije u škole. Po našem stavu, u suvremenoj demokratskoj državi dužnost je javnog obrazovnog sustava posredovati sve znanstvene spoznaje djeci i mladima. A ako se ti roditelji tome suprotstavljaju, neke svoju djecu upišu u katoličke škole", kazala nam je Mihoković-Puhovski.

"Nepomireni", naime, danas održavaju prosvjed kojim žele iskazati protivljenje zdravstvenom odgoju, točnije njegovom dijelu pod nazivom "Spolna/rodna ravnopravnost i spolno odgovorno ponašanje", smatrajući da se time u školama "nameće rodna ideologija, krši ustavno pravo roditelja na odabir odgoja svoje djece, a demokracija bahato pokazuje srednji prst dok svojim srednjim rodom prljavo dira hrvatsko djetinjstvo". "Hrvatsko djetinjstvo", naglasila je jedan njihova članica putem Katoličkog radija.

"S kojim pravom oni u ime jedne manjine, bez obzira što se stalno manipulira s informacijama da su oni većina, iako i među katolicima ima puno onih koji podržavaju ovakav program, to žele osujetiti? I kuda onda s djecom roditelja koji smatraju da njihova djeca ne samo da imaju pravo, nego da ih je škola i obavezna educirati o seksualnosti?", odgovara im Mihoković-Puhovski te nastavlja s argumentima:

"Vjerska edukacija se financira iz poreza svih građana i odvija se u župama, a uz to se još jednom financira i vjeronauk u školama. Imamo tu još niz pitanja, ali ono što je nužno reći jest to da je u hijerarhiji ljudskih prava pravo djeteta na obrazovanost jače od prava roditelja na zatupljivanje djeteta predrasudama. Možemo to usporediti i sa zemljama u kojima žive mormoni. Tamo će njihovo po život ugroženo dijete ukoliko dođe u bolnicu dobiti transfuziju bez obzira na to što to njihovi roditelji ne dozvoljavaju", kaže nam Mihoković-Puhovski.

Cilj zdravstvenog odgoja, upozorava Mihoković-Puhovski, nije izgraditi stav djeteta, već samo educirati. "Recimo, na satovima na kojima će se učiti o seksualnosti, učenicima će biti rečeno da postoji kondom i koja je njegova funkcija, ali djeca će sama odlučivati o tome hoće li koristiti kondom ili ne. Tu odgojni utjecaj roditelja neće doći u pitanje i ako je dijete iz vjerskih razloga odgojeno da ne ulazi u seksualne odnose prije braka i ne koristi kondom, onda to ono neće ni činiti, ali će znati što kondom jest".

Godišnje oko 400 maloljetničkih pobačaja

O svemu razgovarali smo i s direktoricom udruge Roda Ivanom Zanze. Ona nam je na početku razgovara iznijela jedan zanimljiv podatak: u Hrvatskoj godišnje zatrudni više od dvije tisuće adolescentica. Od toga bude oko 400 prekinutih trudnoća, a oko 1.700 poroda. "Ta je brojka tu već deset godina, i nimalo se ne smanjuje niti povećava. Roda zato podržava uvođenje zdravstvenog odgoja na koje se čekalo godinama jer bi uvijek bilo nešto što bi ga spriječilo, i to je, zbog razloga iznesenih gore, uvijek bilo na štetu djece".

"Zdravstveni odgoj je puno više od spolnog odgoja koji u osnovnoj školi čini 17 sati ukupnog sadržaja, a u srednjoj 13 sati. Ne samo Roda, već većina roditelja podržava uvođenje ovakvog zdravstvenog odgoja i bilo bi važno znati zašto su ti roditelji protiv - je li zbog onoga što znaju o zdravstvenom odgoju ili zbog onoga što su im prezentirale udruge koje se tome protive", pita se Zanze.

Kako nam je objasnila direktorica Rode, " u samom zdravstvenom odgoju nema ničega spornog". "Sve je to norma hrvatskog društva i mjere koje su u našim javnim politikama, u hrvatskim zakonima i hrvatskom Ustavu. Djecu se potiče da budu odgovorna prvenstveno prema sebi i svome tijelu, a onda i prema drugima. Vjerujem da nam je svima, svim roditeljima, jednako važno da djecu odgajamo kao odgovorne i nenasilne građane koji poštuju različitosti".

Njima je sporan spolni odgoj koji je, kaže nam Zanze, godišnje na razini tri ili četiri sata. "Mislim da se nitko tko odgaja svoju djecu i razgovara s njima ne treba bojati da će s tri ili četiri sata zdravstvenog odgoja biti ugrožene njihove obiteljske vrijednosti".

Ipak, zamjerku ima, i to na račun Ministarstva obrazovanja. "Ministarstvo je trebalo informirati roditelje o sadržaju koji će djeci biti prezentiran ovisno o razredu u koji dijete ide te treba pružiti podršku profesorima koji trebaju taj zdravstveni odgoj implementirati", zaključuje.

danas.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.