Događaji

Udruga BIUS

Izložba: Istraživačko-edukacijski projekt "Dinara 2012."

Izložba: Istraživačko-edukacijski projekt

U Klubu Šibenčana u Zagrebu, na adresi Baruna Trenka 3, otvorena je izložba fotografija nastalih za vrijeme terenskog dijela Istraživačko-edukacijskog projekta „Dinara 2012". Projekt provodi Udruga studenata biologije - „BIUS" s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu u suradnji s Državnim zavodom za zaštitu prirode. Glavni cilj projekta bio je prikupljanje podataka o flori i fauni Dinare. 

Zbog iznimno vrijednih bioloških, geoloških i geomorfoloških karakteristika, Dinaru u skoroj budućnosti namjeravaju proglasiti regionalnim parkom, prostranim prirodnim područjem s ekološkim obilježjima od nacionalne, ali i međunarodne važnosti. Zbog složene geološke prošlosti, neznatnog ljudskog utjecaja, urbanizacije i zagađenja, Dinara predstavlja riznicu prirodnog bogatstva. Morfološke pojave razvijene u kompleksu karbonata Dinarida jedinstvene su u svijetu.

Na planini su utvrđene špilje koje predstavljaju tipske lokalitete za čak sedam vrsta, odnosno lokalitete na kojima su one po prvi put pronađene. Čak 19 stanišnih tipova zabilježenih na Dinari je ugroženo na europskoj razini i zaštićeno Europskom Direktivom o staništima. Na planini se nalazi i veliki broj strogo zaštićenih i endemičnih vrsta bilja i životinja. Terenskim radom, članovi udruge BIUS su upotpunili dosadašnje podatke o svojtama koje žive na planini. Istražen je i tok rijeke Cetine, te Peručko jezero. Značajniji nalazi članova Udruge odnose se na dvije vrste pauka i jednu vrsta gljive koje su, za vrijeme istraživanja, prvi put zabilježene u Hrvatskoj. 

Udruga studenata biologije „BIUS" postoji od 1999. godine. U 14 godina djelovanja okupila je gotovo tisuću članova, studenata biologije koji su svoje studiranje htjeli obogatiti jedinstvenim iskustvom aktivnog sudjelovanja u prikupljanju podataka o sastavu flore i faune Hrvatske te na taj način doprinijeti zaštiti prirode. Članovi BIUS-a održali su brojna predavanja, seminare, radionice, sudjelovali na kongresima, simpozijima, osmišljavali i uspješno provodili istraživačko - edukacijske projekte u različitim dijelovima Hrvatske - sada već tradicionalni biološki kampovi su održani na Paklenici, u Telašćici, na Mljetu, Biokovu, Sjevernom Velebitu, Papuku, Visu, Učkoj, Lastovu, Kornatima, Zrmanji, Hvaru i posljednji - na Dinari.

Udruga svake godine izdaje svoj časopis „In vivo", a veliki broj članova sudjeluje i u organizaciji manifestacije pod nazivom „Noć biologije" na kojoj studenti, asistenti i profesori Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu javnosti pokušavaju približiti čari biologije. 

autor: Maja Bjelić


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.