Događaji

Vrijeme je da im se poklonimo

Počast stradalim Srbima i braniteljima

Počast stradalim Srbima i braniteljima

Predsjednik Republike Ivo Josipović posjetio je mjesta na kojima su stradali srpski civili u okolici Pakraca te spomen-područje nadomak toga grada u zapadnoj Slavoniji gdje je tijekom Domovinskog rata poginulo dvadesetak hrvatskih branitelja, javlja HRT

Na spomenik podignut između Jeminovca i Šnjegavića, gdje je u prosincu 1991. prema tvrdnjama okupljenih mještana stradalo tridesetak srpskih civila, predsjednik Republike položio je vijenac u nazočnosti predstavnika lokalnih vlasti, predsjednika Srpskoga demokratskog foruma (SDF) Veljka Džakule i srbijanskog veleposlanika u Hrvatskoj Stanimira Vukićevića. Na mjestu smo gdje je za vrijeme Domovinskog rata stradalo dosta civila srpske nacionalnosti, naših sugrađana. Vrijeme je da im se poklonimo, vrijeme je da se počinitelji zločina otkriju. Čujem da su se neki vratili, neki se, nažalost, i nisu vratili u ovaj kraj, ali ono što možemo reći je - ne ponovilo se, izjavio je predsjednik Josipović.

Zamoljen da prokomentira tvrdnje čelnika SDF-a da su prije dvije godine podnijeli kaznene prijave protiv počinitelja, predsjednik je rekao da se raspitao te da se zločin istražuje. Nakon obilaska pravoslavne crkve sv. Georgija predsjednik je vijenac položio i u Kusonjama na spomen-obilježje poginulim hrvatskim braniteljima. I ondje se sastao s obiteljima poginulih koji su mu zahvalili na posjetu.

Predsjednik Republike izjavio je u Pakracu, gdje je sudjelovao na tribini o položaju srpske manjine u Hrvatskoj, da su svi koji nisu počinili zločin pozvani raditi na nacionalnom pomirenju. Oni koji su počinili zločin moraju biti kažnjeni i uvjeren sam da će Hrvatska na tom pravcu biti uporna, kazao je Josipović. Dodao je da je ohrabren što je pri posjetu mjestima u okolici Pakraca gdje su u Domovinskom ratu stradali hrvatski branitelji, ali i srpski i civili, naišao na ljude koji prihvaćaju Hrvatsku kao zemlju u kojoj je moguće zajednički živjeti.

Na novinarsko pitanje što misli o uvođenju dvojezičnosti u Vukovaru predsjednik je ponovio da u prvom redu treba poštovati zakone. Ako ima uvjeta i ako je to predviđeno statutom lokalne samouprave, to treba učiniti. Hrvatska je pravna i pravedna država i zakon treba poštovati, zaključio je. Ponovio je i da je dobar odnos sa svim susjedima, pa tako i Srbijom čiji je veleposlanik Stanimir Vukićević danas također bio u Pakracu, strateški interes hrvatske politike.

Govoreći o odnosima sa Srbijom, Josipović je kazao da dvije države još puno toga moraju učiniti. Državni susreti koji su kruna neke politike dolaze kada se neke stvari dogovore i uvjeren sam da će doći taj trenutak, kazao je predsjednik komentirajući na novinarsko pitanje izjave srbijanskog premijera Ivice Dačića kako treba otopiti led između Zagreba i Beograda.

Na tribini o položaju srpske manjine Josipović je kazao da je rat ostavio bolne i duboke tragove koje što prije treba zaliječiti. Izgubljene živote nitko ne može vratiti, ali ono što možemo učiniti jest pomirba. Koliko god to bilo teško, ona je moguća, poručio je Josipović. Kazao je da je za pomirenje, osim povratka raseljenih u svoje domove, ključno i otkrivanje sudbine nestalih, kažnjavanje zločina, ali i otvaranje mogućnosti za život, rad, privređivanje i školovanje djece.

Ministar hrvatskih branitelja Predrag Matić Fred kazao je da na normaliziranje međunacionalnih odnosa najviše utječe potraga za nestalima, što je ujedno najbolnije ratno pitanje. Kazao je da Hrvatska traga za 1711 svojih državljana koje više ne dijeli po nacionalnoj osnovi. Podsjetio je da je zbog potrage za nestalima organiziran niz tribina, a i s današnje je pozvao sve koji imaju bilo kakvih saznanja o mjestima stradanja da ih otkriju.

O projektima koji bi sljedećih godina trebali pomoći razvoju ovog kraja na tribini su govorili i predstavnici ministarstava poljoprivrede, rada i mirovinskog sustava, kulture te uprave za koordinaciju europskih projekata. Uz dužnosnike Srpskog demokratkog foruma i Srpske pravoslavne crkve skupu su nazočili i predstavnici češke, talijanske i mađarske nacionalne manjine.

HRT/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.