Događaji

Legalizacija

Gužve posljednjeg dana predaje zahtjeva za legalizaciju bespravnih objekata

Gužve posljednjeg dana predaje zahtjeva za legalizaciju bespravnih objekata

Zadnji je dan kada vlasnici objekata koji su na popisu za rušenje, mogu predati zahtjev za legalizaciju. Mnogi su u strahu od bagera papire predali u posljednji tren.

U zagrebačkom poglavarstvu oko šaltera za informacije o legalizaciji bilo je dovoljno službenika, ali i zainteresiranih građana.

"Nisam bio tu i nisam stigao. Malo je preskupo i malo je u zadnji čas snižena cijena. To je u redu. Ljudi su pristojni i dobri i sve ide na vrijeme, zaista nema problema. Moram legalizirati četiri i pol kvadratna metra, ostavu za alat i to će me doći oko 20 000 kuna. Kad bi čovjeka prije 40 godina ubio već bi ga odslužio. A nakon 40 godina traže da se kuća legalizira", istaknuli su građani.

Ministrica graditeljstva Ana Mrak-Taritaš za Media servis je izjavila kako je zadovoljna odazivom građana. Savjetovala je kako izbjeći šaltere i ispoštovati rokove.

"Jednako tako mogu taj zahtjev poslati i preporučeno poštom tijekom današnjeg dana, bitno da je datum 31. prosinac iz kojeg mogu dokazati da je predano na pošti. Podaci s terena govore o jednoj dosta velikoj zainteresiranosti", istaknula je Mrak-Taritaš.

Ovaj projekt pokazao je svu slabost i neusklađenost hrvatske birokracije, prepričava nam svoje iskustve jedna građanka.

"Ja imam pravomoćnu građevinsku dozvolu, a od 2002. godine oni meni šalju da legaliziram objekt. Totalno nesređena dokumentacija. Ministarstvo nema veze što rade Odjel za graditeljstvo. Morala sam predati zahtjev, platiti 70 kuna biljega da bi oni proveli dozvolu koju drže ovdje na prvom katu", kaže nam jedna građanka.

U Ministarstvu su vrlo jasni o tome što dalje.

"Do danas zahtjeve za legalizaciju moraju podnijeti oni koji imaju izvršna rješenja o rušenju. Onaj koji se ogluši i tko nije legalizirao svoju zgradu i ne želi ići u postupak legalizacije, mi nemamo niti jedan drugi izbor nego da takve zgrade rušimo. I to ćemo i činiti", jasno je poručila ministrica Mrak-Taritaš.

Građanima je i ova obaveza dodatni finacijski udar.

"Gdje ja mogu s mirovinom od 3000 kuna, živjeti od toga i njima plaćati izmišljene geodete, urbaniste i da mi sad netko radi nacrt za kuću koja je stara 40 godina. To kao da mrtvome idete raditi zlatne zube, a on više ne jede", rekao nam je jedan građanin.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.