Ekstremi
Klimatske promjene obilježit će i 2013. godinu
Velike vrućine u Australiji, a čak -30 u Kini, samo je uvod u 2013. godinu, koja će diljem zemaljske kugle biti obilježena nizom klimatskih ekstrema.
''Imamo katastrofalno vrijeme, temperature preko 40 stupnjeva. Pripremamo se za toplije vrijeme, bilo je puno kiše pa je vegetacija velika, sad je stigla naglo suša, što sve pogoduje požarima'', tako nam o velikim vrućinama i njihovim posljedicama iz Australije govore neki hrvatski iseljenici.
O čemu se zapravo radi?
Prema globalnom klimatskom scenariju u idućih 50 godina očekuje se zatopljenje u prosjeku 2 do 3 stupnja, a jedna od posljedica je jačanje ekstremnih promjena, osobito toplih valova, ističe profesor Krešimir Pandžić iz DHMZ-a.
''Brže smjene, toplijih i hladnijih razdoblja, sušnih i vlažnih, kao što smo bili i svjedoci prošle godine u Hrvatskoj, to je karakteristika tih intenziviranja već postojećih prirodnih ekstrema'', napominje Pandžić.
A svi ti ekstremi u konačnici vode prema toplijem vremenu pa je tekuća godina označena kao najtoplija ikad. Još jedan je to u nizu dokaza koji potvrđuje da se Zemlja nalazi u procesu globalnog zatopljenja.
''Pretpostavlja se s 90 postotnom vjerojatnošću da je sve uzrokovano djelovanjem čovjeka, odnosno sagorjevanjem fosilnih goriva u industriji, prometu i energetici'', dodaje Pandžić.
A kako se čovjek bori protiv samog sebe? Sporazum u Kyotu po kojem bi se trebala smanjiti emisija stakleničkih plinova još nisu potpisale glavne ekonomske sile svijeta. Europa je po tom pitanju ipak nešto konkretnija. Po planu do 2020. godine svaka članica Unije, pa i Hrvatska trebala bi imati barem 20 posto izvora obnovljive energije.
''Ako te ne ispune plaćat će neke penale'', upozorava profesor.
Ipak, sudbina Zemlje je i ovaj put u rukama najmoćnijeg gospodarstva svijeta SAD-a. Mogu li struka i znanost pobjediti interese velikih korporacija? Pandžić koji je baš po tom pitanju razgovarao sa američkim kolegama tvrdi kako su im stajališta nakon uragana Sandy znatno omekšala, te da bi SAD mogle potpisati protokol iz Kyota.
"To se čak događa u pojedinim državama. Neslužbeno u Kaliforniji, a što se tiče znanstvenog stajališta, znanost Sjedinjenih Američkih Država jasno stoji na stajalištima znanstvenika ostalog svijeta", zaključuje Pandžić.
Vezane vijesti
-
Koliko je čovjek promijenio klimu, odnosno utjecao na nju čuli smo i na nedavno održanom klimatskom forumu u Glasgowu gdje je između ostalog odlučeno kako će sve zemlje EU smanjiti emisiju stakleničkih plinova, najviše CO2 za 55 %, odnosno Hrvatska za 45 posto.
-
Jedna od najvećih prijetnji sigurnosnoj situaciji u svijetu su klimatske promjene koje uzrokuju niz problema, ocijenio je ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik Vlade Davor Božinović, na otvaranju Hrvatskih dana sigurnosti u srijedu u Opatiji.
-
-
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.