Bolja protočnost
Od 1. srpnja prolazit ćemo jednu umjesto dvije granične kontrole
Hrvatski građani trebali bi u Europsku uniju od 1. srpnja ove godine ulaziti brže i lakše. Iako pristupanjem Uniji Hrvatska ne postaje automatski dio schengenskog prostora te će za prolaz schengenske granice, primjerice, prema Sloveniji ili Mađarskoj, građani još trebati dokumente, putovnice ili osobne iskaznice, na kopnenim se granicama više ne bi trebalo čekati na dvije točke, piše vecernji.hr
Umjesto zaustavljanja i kontrole pri izlasku iz države pa nekoliko stotina metara dalje ponovno pri ulasku u susjednu državu, uvela bi se samo jedna i to zajednička kontrola hrvatske i strane granične policije. Trenutačno se dogovaraju detalji kako bi takav režim funkcionirao na terenu.
Bolja protočnost
- Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju najavljena je zajednička granična kontrola, na jednom mjestu, s jednim zaustavljanjem na kopnenim graničnim prijelazima na zajedničkoj državnoj granici na budućoj unutarnjoj granici EU sa Slovenijom i Mađarskom - potvrdili su iz MUP-a te dodali: - U tijeku su razgovori granične policije o određivanju graničnih prijelaza na kojima bih se mogla obavljati zajednička granična kontrola.
Iz drugih izvora doznajemo da su najizgledniji granični prijelazi na kojima bi se prvo uvela tzv. one-stop kontrola Bregana, Macelj i Rupe. Zasad se ne zna, primjerice, u koji će se objekt smjestiti zajednička kontrola, odnosno bi li se policija nalazila u hrvatskom ili u slovenskom graničnom objektu. Time bi hrvatski MUP od sredine ove godine olakšao građanima i prije službenog ukidanja graničnih kontrola putovanje u zapadne države.
- Prelasci bi se državne granice ubrzali, vozilo s putnicima moralo bi se zaustaviti na samo jednom mjestu. Povećala bi se protočnost prometa putnika i vozila, ali bi se povećala i učinkovitost granične kontrole - rekli su u MUP-u.
Ne treba zaboraviti da se od dana ulaska Hrvatske u EU, kad postaje dio zajedničkog, unutrašnjeg tržišta, ukidaju carinske kontrole, no da do ispunjavanja uvjeta za Schengen može proći nekoliko godina. Tek tada, kad Hrvatska bude dio europskog prostora slobodnoga kretanja, ukidaju se policijske kontrole.
Pregovori i s BiH
S druge strane, doznajemo, pregovara se o režimu na granicama i s bosanskohercegovačkom stranom jer hrvatske granice ulaskom u EU postaju Unijine vanjske granice. Prema našim informacijama, razgovara se o tome da se granični policajci i carinici iz Bosne i Hercegovine smjeste u hrvatske objekte.
VL/eZd
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
Tri školska sindikata koja su u subotu održala prosvjed u Zagrebu zbog nezadovoljstva novim Zakonom o plaćama te sustavom ocjenjivanja poručila su da se njihovi koeficijenti moraju redefinirati i da se mora odustati od postojećeg koncepta ocjenjivanja njihova rada jer je neprovediv.
-
Iako se može djelovati kao jednostavna mjera za izbjegavanje bakterijske kontaminacije, iza ove prakse je više nego što se čini na prvi pogled.
-
Trasa utrke je uz samu obalu, pružajući sudionicima priliku da uživaju u predivnom ambijentu i jedinstvenom božićnom ugođaju našeg grada.
-
Šampon za suho pranje ili suhi šampon često se predstavlja kao brzo i jednostavno rješenje za osvježavanje i "maskiranje" masne kose, ali mnogi koji ga koriste, posebno oni s masnijim vlasištem, ne dobiju uvijek očekivane rezultate. No, jedan jednostavan trik, koji je nedavno postao viralan na TikTok-u, mogao bi to promijeniti.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.