Događaji

Podmorski tuneli?

Predstavljena ideja povezivanja srednjodalmatinskih otoka sa Splitom

Predstavljena ideja povezivanja srednjodalmatinskih otoka sa Splitom

Podmorskim tunelom treba povezati srednjodalmatinske otoke sa Splitom. Idejni je to projekt koje danas u Splitsko-dalmatinskoj županiji predstavio njegov autor, inženjer Boženko Jelić.

Ulaganje koje bi koštalo više od dvije milijarde kuna samo za dionicu Split-Brač napokon bi oživjelo otoke, koje trajektni promet sada više razdvaja nego spaja, kaže Jelić.

Projekt 'Jadranski tunelski mostovi' obuhvatio bi otoke Brač, Šoltu, Hvar i Drvenik. Ulaz u tunel bio bi smješten na Katalinića brijegu, a u njega bi se dolazilo s Rive.

"Išao bi ravno prema Sutivanu i onda dalje cestom po Braču, pa onda jedan tunel za Šoltu, pa drugi za Hvar, a treći na Drveniku od Hvara prema Pločama, tako da se stvori jedan prometni prsten oko tog dijela. To će nakon nekog vremena biti jedan megapolis i jedan veliki grad jer je ovo u svakom slučaju najbolje područje za stanovanje u Europi", pojašnjava Jelić.Cijeli projekt bio bi zaokružen uređenjem istočne obale u Splitu, ali i izgradnjom luke za kruzere na otoku Braču i uz sve to ne bi smetao normalnom brodskom prometu dodaje Jelić.

"Mi bi te tunele trebali ostavljati ispod dubine mora koje je potrebno brodovima. To je negdje od 20 do 25 metara jer je najveći gaz najvećih brodova negdje oko 15 metara, a mi moramo ići pet ili deset metara ispod toga. Znači ispod gaza najvećih brodova na svijetu", istaknuo je Jelić. Tuneli bi se postavljali na nosačima kako se ne bi oštetilo dno mora, na koje bi se slagali već izrađeni blokovi pa se tako ne bi oštetilo morsko dno.

Slično rješenje Jelić je ponudio u zamjenu za Pelješki most i to s cijenom od 600 milijuna kuna, što je tri puta jeftinije od izgradnje mosta. Za dodatnih 300 milijuna kuna Pelješac bi se tunelima povezao i s Korčulom.

Danas je od predstavnika Splitsko-dalmatinske županije dobio jednoglasnu podršku, ali i napomenu kako bi podrška Vlade u realizaciji ovog projekta bila nužna.

"Ali mi moramo biti ozbiljni i odgovorni. Prvo, ja sam rekao, nije vrijeme o ovoj temi govoriti tri dana prije izbora. Dobro, Vladi nisu izbori, ali prvo sam rekao da se stavljam na raspolaganje ovim susjednim županima i da zajedno idemo razgovarati u Vladu o ovom problemu. Ovo je preozbiljna stvar. Treba vidjeti što sve tu trebamo napraviti, koje studije, kakva je opravdanost i kakve su promjene plana. To ćemo mi napraviti, to nije problem, ali kao ozbiljni ljudi, moramo sjesti s Vladom i prvo vidjeti prihvaća li ovo. Ovo je strateški projekt. Ako prihvaća, onda moramo vidjeti kako to financirati", rekao je župan Ante Sanader i dodao kako je najbolje rješenje naći koncesionara jer za ovaj projekt neće biti dostatna sredstva iz pretpristupnih fondova.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.