Događaji

Prosvjed

Traži se rješenje za bivše radnike TIZ-a

Traži se rješenje za bivše radnike TIZ-a

U Zadru su danas prosvjedovali bivši radnici Tekstilne industrije Zadar koji od države traže isplatu 8 milijuna kuna, držeći je odgovornom za gašenje jedne od najvećih hrvatskih tekstilnih tvrtki.

Državu kao većinskog vlasnika smatraju odgovornom za loše proveden stečajni postupak koji je trajao 9 godina, i u kojem se radnici, kojima je ukupno priznato oko 13 milijuna kuna potraživanja na račun zaostalih plaća i otpremnina, nikad nisu uspjeli u cijelosti naplatiti, javlja Radio Zadar.

Dobili su tek 4 milijuna kuna, odnosno neki su, nakon što su proveli cijeli radni vijek u toj tvornici dobili tek 10-tak tisuća kuna.

Na većem dijelu prostora bivše tvornice koja je bila smještena odmah uz more u centru grada, sada se dižu ekskluzivni poslovno-stambeni objekti čija je cijena četvornog metra dosezala nekoliko tisuća eura. Od bivše tvornice ostala je tek jedna derutna zgrada pred kojom su radnici danas održali prosvjed, a koja će također biti zamijenjena stambeno-poslovnim objektom.

Radnici od toga urbanog prosperiteta nisu imali ništa jer je teren, kažu radnici, prodan po bagatelnoj cijeni zbog čega, objašnjavaju, i nije bilo novca u stečajnoj masi za njihovu isplatu.

''Osjećamo se kao prosjaci koji lutaju ulicom i traže koru kruha'', kazao je jedan od bivših radnika, dok drugi koji je u TIZ-u radio 34 godine kaže kako im je bilo grozno kad je tvornica prestala s radom. ''Kada nešto nestane , kada ste živjeli s time i za to, onda možete zamisliti kako to izgleda'' - rekao je bivši radnik koji je nakon stečaja završio na Zavodu za zapošljavanje, a zatim u prijevremenoj mirovini.

Vladi, sindikat i bivši radnici predložili su, kako smatraju idealno rješenje. Pravni zastupnik SSSH Vedran Uranija objašnjava da bi država radnicima mogla isplatiti potraživanja, a ona bi se zatim mogla naplatiti u sukcesiji, jer je u Srbiji ostao izdvojeni pogon TIZ-a koji nije ušao u stečajnu masu.

Ovi radnici više ne mogu čekati te traže od Republike Hrvatske, od Ministarstva financija, Ministarstva gospodarstva, da isplate 8 milijuna i 200 tisuća kuna radnicima što prije. To ni lipe neće koštati porezne obveznike jer će Hrvatska dobiti 8 milijuna od Srbije kroz sukcesiju, rekao je Uranija.

Inače, sindikat i bivši radnici prije dvije godine zatražili su reviziju privatizacije i stečajnog postupka , a protiv čelnih ljudi u Fondu za privatizaciju i u bivšoj upravi tvornice podnijeli su DORH-u i USKOK-u kaznene prijave zbog ratnog profiterstva i postupak je u tijeku. To im kaže neće vratiti radna mjesta, ali će im barem donijeti moralnu satisfakciju.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.